Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewan Mantidze pracował w wielu teatrach i zrobił scenografie do ponad 100 spektakli. Był autorem rzeźb jelonka w Jeleniej Górze

Alina Gierak
Alina Gierak
Lewan Mantidze ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tibilisi. Wybrał Polskę na swoja druga ojczyznę.
Lewan Mantidze ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tibilisi. Wybrał Polskę na swoja druga ojczyznę. Zdrojowy Teatr Animacji
Lewana Mantidze i jego prace zna w Jeleniej Górze każdy mieszkaniec. Był autorem rzeźby jelonka, stojącego przy deptaku jeleniogórskim. Zdjęcia przy jelonku ma każdy turysta i mały jeleniogórzanin. Zrobił także rzeźbę wielkiego krzesła, stojącego przed Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze. To była jego macierzysta placówka. Stworzył w niej scenografie do wielu spektakli. Pracował także w innych polskich teatrach. Był malarzem, gawędziarzem, Gruzinem, który 30 lat temu wybrał Polskę za drugą ojczyznę.

Lewan Mantidze był znanym scenografem teatralnym. W swojej karierze stworzył scenografie do ponad stu spektakli w polskich teatrach. Był także malarzem. Najczęściej tematem jego obrazów był gruzińskie pejzaże, pełne światła i pastelowych barw.

Levan Mantidze był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi. Wyjechał z rodziną z Gruzji blisko 30 lat temu. Wybrał Polskę, bo opowiadano w niej o naszym kraju wiele dobrego. Ponadto miał polskie korzenie. Jedna z jego babć pochodziła spod Krakowa. Przyjechała do Tbilisi na początku dwudziestego stulecia jako nastoletnia dziewczyna.

Jelenia Góra, w której Lewan Mantidze żył i tworzył, była jego ukochanym miejscem. Nie lubił z niej wyjeżdżać. Z okien pracowni widział Karkonosze. Związał się z jeleniogórskimi Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida i ze Zdrojowym Teatrem Animacji im. Bogdana Nauki. Jego dziełem jest rzeźba ogromnego krzesła (na podstawie rysunku innego twórcy), stojąca przed Zdrojowym Teatrem Animacji (jednocześnie logo ZTA). Na tym krześle fotografują się mali widzowie oraz turyści.

Podobnie popularna jest jego druga rzeźba jelonka, która stoi przy ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. To obowiązkowe miejsce do pamiątkowej fotografii. Lewan stworzył także projekty do rzeźb mniejszych jelonków, które stoją w różnych miejscach miasta.

Spośród jego wielu prac teatralnych w pamięci pozostały scenografia do legendarnego spektaklu w reżyserii Sergieja Fiedotowa – “Ożenek” Gogola na norwidowskiej scenie w Jeleniej Górze.

Później nastąpiły projekty scenograficzne dla jeleniogórskiego Zdrojowego Teatru Animacji : "Szałaputki”, “Wielki Teatr Legend Karkonoszy” oraz "Bracia Karamazow” Dostojewskiego w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida.

Uważam, że w spektaklu zawsze coś musi drgnąć. Scenografia powinna żyć i przeobrażać się. Przy niej metaforycznie można dodatkowo pokazać swą myśl. Lubię metamorfozy w przedstawieniach - mówił Lewan o swoich pracach.

Przyjaciele wspominają, że był znakomitym gawędziarzem, utalentowanym kucharzem, uwielbiającym biesiadować i rozmawiać do nocy. Był wrażliwym, dobrym człowiekiem. Artystą. Zmarł w wieku 75 lat.
Msza pożegnalna odbędzie się 16 listopada 2023 roku o godz. 12.00 w Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, przy ul. 1 Maja 44.

Przeczytaj o atryście TUTAJ

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto