Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauromachia gotowa do zwiedzania [zdjęcia]

Smerf
Smerf
Prace Francesco Goyi, rzeźby i grafiki Salvadora Dalego i obrazy Pablo Picasso. "Tauromachia" już w Muzeum Architektury.

Na czerwonych jak wino ścianach rozwieszono obrazy, grafiki, linoryty i akwaforty wybitnych hiszpańskich malarzy.

Zaraz przy wejściu można zobaczyć obraz Canaletta pokazujący Wenecję i plac św. Marka z ogromną ilością byków. Dalej na specjalnie przygotowanych ścianach wiszą prace Picassa. Na chórze znajdziemy słynną Tauromachię Goyi, którą niegdyś od rządu Hiszpanii otrzymał Ernest Hemingway. Goya za sprawą czterdziestu kompozycji ukazał nie tylko historię walk byków w Hiszpanii, lecz również większość znanych w jego czasach technik zadawania śmiertelnych ciosów przez torreadorów w trakcie corridy, która w niewielkim tylko stopniu przypominała współczesne widowiska tego typu.

Czytaj: Picasso, Dali i Goya we Wrocławiu. Wystawa Tauromachia - walka byków [ceny biletów, zdjęcia]

Jednak najwięcej przedstawionych obrazów jest autorstwa Picassa. Prezentowany we Wrocławiu cykl jedenastu litografii pt. „Byki” powstałych na przełomie 1945 i 1946 roku, na których Picasso starał się wydobyć esencję jego kształtu. Ponadto znajduje się także seria akwatint pt. "Tauromaquia", wydanych w słynnym paryskim atelier Rogera Lacourière w 1959 roku.

Kliknij na zdjęcie, żeby przejść do galerii

Pablo Picasso sięgał także po medium sztuk wizualnych, chcąc wyrazić swoje polityczne poglądy. Cykl "Sueno y mentira de Franco" z 1937 roku, powstał z chęci finansowego wsparcia reżimu generała Franco. W tych okolicznościach i czasie powstała również jedna z najważniejszych prac artysty – "Guernica". Na wystawie eksponowane będą faksymile rysunków przygotowawczych do tej kompozycji oraz karton wykonany w 1955 roku pod nadzorem Picassa przez Atelier de la Baume/Dürbach, służący za wzór dla tapiserii, będącej wierną kopią "Guerniki".

Z kolei surrealista Salvador Dali postrzegał walkę byków bardziej w kategoriach magicznego rytuału, konfrontacji ze zwierzęciem mającej wymiar estetyczny.
Na uwagę zasługują także jego kreacje rzeźbiarskie, w tym przepełniony melancholią "Minotaur" czy też niezwykle dynamiczna "Carmen".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto