Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnicka to wrocławska Piąta Aleja

Michał Potocki
Michał Potocki
Świdnicka jest reprezentacyjną ulicą Wrocławia
Świdnicka jest reprezentacyjną ulicą Wrocławia Michał Potocki
To ruch pieszych decyduje, gdzie są najwyższe ceny wynajmu lokali.

Według corocznego raportu firmy Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World" ("Główne ulice handlowe na świecie"), Wrocław znajduje się na ósmym miejscu w Polsce pod względem ceny najmu lokali użytkowych. Rocznie za metr kwadratowy trzeba tu zapłacić 564 euro.

Od galerii do galerii

W tym zestawieniu wyprzedzają nas cztery stołeczne ulice oraz Floriańska z Krakowa, Półwiejska z Poznania i katowicka 3 Maja. Najdrożej jest na Nowym Świecie w Warszawie - 1020 euro. Daleko nam do otwierającej światowy ranking Piątej Alei w Nowym Jorku, gdzie za mkw. trzeba rocznie zapłacić 16 704 euro.

- Rzeczywiście Świdnicka oraz ścisły Rynek i Oławska są najdroższe we Wrocławiu - mówi Marzena Zajkowska z Euro-City Nieruchomości. - To świetny trakt handlowy. Można tędy przejść z Galerii Dominikańskiej przez Renomę do Arkad Wrocławskich. Ciągi pieszych decydują w tym przypadku o atrakcyjności. Jednak w Rynku sklepy szybko padają, bo jest to miejsce bardziej opłacalne dla gastronomii.

Kiedyś drogie były również ulice: Piłsudskiego, Powstańców Śląskich czy Jedności Narodowej, ale zmienił się ich charakter. Mniej ludzi wzdłuż nich spaceruje, a zwiększył się ruch samochodowy.

Tam drożej, gdzie brak aut

Zyskują z kolei miejsca, gdzie rezygnuje się z samochodów na rzecz spacerowiczów. Obok popularnej Świdnickiej na tego typu trakt wyrasta ul. Oławska, łącząca pl. Dominikański z Rynkiem.

- Nie przepadam za zakupami, ale jeśli już kupuję coś więcej niż tylko jedzenie, wybieram się do centrum - mówi Tomasz Kania, student. - Z Galerii Dominikańskiej do Renomy jest 10 minut piechotą, a dalej są jeszcze Arkady. Podoba mi się, że we Wrocławiu jest coraz więcej deptaków, ale na Świdnickiej zdecydowanie brakuje knajpek. Bardziej podoba mi się Oławska.

Prestiż to nie tylko sklepy

Świdnicka utrzymuje jednak swój status. Ulica zyskała dużo uroku po remoncie Opery Wrocławskiej i hotelu Monopol. Prestiżu nadaje jej również rzeźba Abakanowicz ustawiona przy skrzyżowaniu z Modrzejewskiej z Teatralną. Na południe, bliżej Renomy stoi z kolei monumentalny pomnik Chrobrego, a na końcu ulicy "Przejście" z figurami ludzi, przechodzącymi pod jezdnią.

- Dla mnie najbardziej reprezentacyjny jest Rynek i Świdnicka - przyznaje Anna Prus, wrocławianka. - Sporadycznie korzystam z tutejszych sklepów, ale chętnie chodzę do pubu czy kawiarni. Jak na tak ważną ulicę, moim zdaniem przy Świdnickiej można spotkać za dużo pustych lokali i nieciekawe sklepy, np. ten z używanymi ubraniami.

A Wy co sądzicie o ulicy Świdnickiej?


Zobacz, jakie są najdroższe ulice w innych miastach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto