Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencie, wkręć się! - Dni Aktywności Studenckiej we Wrocławiu [wideo]

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Były walki robotów, pokazy tańca ludowego i izolowania DNA z bananów - Politechnika Wrocławska zorganizowała Dni Aktywności Studenckiej.

10 marca w hallu głównym budynku C13 Politechniki Wrocławskiej wrzało. Na blisko 40 stoiskach promowali swoją działalność studenci zrzeszeni wokół przeróżnych kół naukowych i organizacji. Pośród nich można było podziwiać pracę i dokonania chemików, biotechnologów, biomechaników, robotyków i innych. Na zainteresowanych czekały pokazy tańca, scretchowania, destylacji dziwnych specyfików oraz walki robotów.

- Zasady walk minisumo są bardzo proste i tak jak w przypadku pierwowzoru polegają na spychaniu się przeciwników z ringu - tłumaczy Michał z Koła Naukowego Robotyków. - Istotą naszej działalności jest między innymi konstruowanie i wykonanie takiego "wojownika". Musi on zostać tak zaprogramowany, żeby nie uciekł z ringu, umiał odnaleźć przeciwnika i oczywiście go pokonać. Tutaj mamy spore pole do popisu, ponieważ należy dobrać odpowiednie materiały do budowy robota. Z jednej strony nie może być zbyt ciężki, z drugiej natomiast mieć tyle mocy, żeby przepchnąć oponenta - tłumaczy.

Artur Wrona reprezentował Międzywydziałowe Koło Naukowe Biomechaników, które w ramach swojej działalności zajmuje się badaniem wytrzymałości materiałów wykorzystywanych do produkcji protez oraz zastosowaniem nowych technologii w tej dziedzinie.

- W głównej mierze zajmujemy się sprzętem, który ma pomagać i ułatwiać życie ludziom pozbawionym kończyn. Testujemy endoprotezy wykorzystywane we współczesnej medycynie, sprawdzamy, jak takie protezy współdziałają z żywą tkanką - tłumaczy. - Współpracujemy również z firmami, które zajmują się tworzeniem nowego sprzętu - dodaje.

Odwiedzający politechnikę mogli również zobaczyć hodowlę mikroorganizmów przygotowaną przez Koło Naukowe Studentów Biotechnologii Bio-Top albo spróbować żywności biotechnologicznej, zaczynając od jogurtów i serów, a na warzywach spod znaku GMO kończąc. Dodatkową atrakcją był pokaz izolowania DNA z bananów, cebuli i pomidorów.

Co o kołach naukowych sądzą studenci PWr?
- Może to trochę idealistyczne podejście, ale uważam, że właśnie w trakcie studiów można się najpełniej realizować - twierdzi Kamil Cząstek. - Oprócz obowiązkowego programu przygotowanego przez uczelnię istnieją również możliwości wyjazdów i prowadzenia własnych badań naukowych. Takie doświadczenia pomagają skrystalizować oczekiwania i rozwiać ewentualne wątpliwości - przyznaje.


Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto