Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci w służbie prawa

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
W ramach Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działa ponad 130 studentów. Z ich pomocy może skorzystać każdy potrzebujący fachowej porady z zakresu prawa.

To największe koło naukowe na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studenci dyżurują codziennie, udzielając bezpłatnych porad z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, karnego, administracyjnego, finansowego, prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych. Pomogają wszystkim, których nie stać na skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika.

Uniwersytecka Poradnia Prawna działa we Wrocławiu od 2001 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi, którzy niekoniecznie potrafią poradzić sobie z prawną stroną sytuacji, w których się znaleźli.

Praktyka prawa

Z drugiej strony oferta koła naukowego jest również szansą dla studentów prawa do skonfrontowania swoich wyobrażeń o zawodzie z rzeczywistością i do wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.

Emilia Gałka i Roksana Dymnicka, studentki trzeciego i czwartego roku swoją przygodę z poradnią zaczęły niedawno, bo na początku tego roku akademickiego. Zdecydowały się na taką współpracę głównie ze względu na możliwość zdobycia doświadczenia w kontakcie z klientami.

Poradnia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 13:30 do 18:00


- Nawet najlepsza sala seminaryjna nie zastąpi kontaktu z prawdziwymi problemami ludzi. Poradnia pozwala poczuć się prawnikiem i to w najważniejszym tej profesji aspekcie, w służbie i pomocy potrzebującym - mówią studentki.

W ciągu kilku tygodni zdołały już nieco poznać specyfikę ludzi korzystających z pomocy młodych prawników.

- Odwiedzają nas różni ludzie w różnym wieku, najczęściej z pytaniem o sprawy z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, rolnego i mieszkaniowego - mówi Roksana Dymnicka. - Czasami, ale to raczej rzadko, zdarzają się przypadki spraw zupełnie pozbawionych sensu. Mówiąc krótko: przychodzą ludzie szukający dziury w całym. Osoby starsze lubią się wyżalić, wtedy nasza poradnia zamienia się nieco w poradnię psychologiczną - dodaje ze śmiechem.

Punkt konsultacyjny

Aby przekonać zainteresowanych ewentualną pomocą poradni, młodzi prawnicy zadbali o to, by przygotowane przez nich opinie prawne i wzory pism procesowych przed trafieniem do rąk klienta zostały sprawdzone przez pracowników naukowych z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii.

- Porady mają charakter konsultacyjny - tłumaczy Emilia Gałka. - Sporządzone przez nas notatki kierujemy do opiekunów poradni, którzy weryfikują nasze opinie - dodaje.

Poradnia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 13:30 do 18:00 przy ulicy Więziennej 10/12, w pokoju 104 budynku C.

Więcej informacji na stronie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej.


Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto