Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowacki jak świeże bułeczki

Michał Potocki
Michał Potocki
Tylko przez niecałe cztery godziny można było nabyć banknot z wizerunkiem Juliusza Słowackiego we wrocławskim oddziale NBP przy ul. Ofiar Oświęcimskich.

W kolejce po banknot ustawiono się już rano. Każdemu kolejkowiczowi przysługiwał jeden banknot. Po dwudziestozłotówkę ustawili się głównie kolekcjonerzy, ale też inni chętni. Ostatnią sztukę sprzedano kilkanaście minut przed godz. 12.

Wrocławski oddział NBP


- Zbieram monety i mam dwa poprzednie banknoty, z Janem Pawłem II i Piłsudskim, więc oczywiste było, że dziś też kupię Słowackiego - mówi Grzegorz Mizoła. - Monety są ładniejsze, ale banknotów w tej serii wypuścili dopiero trzy - wyjaśnia.

Banknot kupowali również niezainteresowani kolekcjonerstwem. Artur Pomianowski przyszedł po banknot dla mamy. - Mama lubi czytać Słowackiego. Pomyślałem, że kupię jej banknot, będzie mogła go używać nawet jako zakładki do książek - wyjaśnia.

Wyemitowano 80 tys. egzemplarzy dwudziestozłotówek, tyle co dziesiątek z Piłsudskim. W Polsce jest 16 oddziałów NBP, więc każdy powinien dostać po pięć tysięcy sztuk, ale we Wrocławiu na pewno tyle nie było, a informacja o ich liczbie jest zastrzeżona. Banknot ze Słowackim kosztował 29 zł i jest prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej równej 20 zł.

Dwudziestozłotówka jest sprzedawana w folii i kartoniku


- Banknot cieszył się dużym zainteresowaniem - mówi Kamila Miśkiewicz z oddziału okręgowego NBP we Wrocławiu. - Włączamy się w każdą akcję, która ma na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego i naszej historii. Juliuszada jest takim przykładem - wyjaśnia.

Pieniądz ze Słowackim został wyemitowany dzięki wrocławianom, którzy proponowali NBP wyprodukowanie go w dwusetną rocznicę urodzin wieszcza. Kilka egzemplarzy zostanie przekazanych do IX liceum im. Juliusza Słowackiego.

Kto nie kupił banknotu z podobizną autora "Balladyny" na pocieszenie może nabyć kolekcjonerską monetę TOPR, która będzie sprzedawana od 24 września (złotą setkę i srebrną dziesiątkę).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto