Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banknot ze Słowackim dzięki wrocławianom

Michał Potocki
Michał Potocki
Banknot jest trzecim tego typu pieniądzem w historii emisji kolekcjonerskich. Będzie wyprodukowany dzięki staraniom Dolnośląskiego Komitetu Obchodów 200-lecia Urodzin Juliusza Słowackiego.

Rok 2009 został ogłoszony przez Sejm rokiem autora "Balladyny". We Wrocławiu od marca trwa Juliuszada, obchody urodzin wieszcza, które zakończą się uroczystą sesją naukową w październiku w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Wrocławianie już od jesieni zeszłego roku starali się o emisję okolicznościowego banknotu przez narodowy Bank Polski.

- Jako dyrektor szkoły, której patronuje Słowacki, razem z Dolnośląskim Komitetem Obchodów 200-lecia Urodzin Juliusza Słowackiego pisaliśmy do NBP o wydanie takiego banknotu - mówi Izabela Koziej, dyrektorka IX LO. - Może starał się o to ktoś jeszcze, ale to my wywołaliśmy ten temat. Po wysłaniu pisma były jeszcze rozmowy telefoniczne. Po ogłoszeniu przez Sejm roku Słowackiego, łatwiej było podjąć NBP taką decyzję - dodaje.

IX LO im. Juliusza Słowackiego dostanie pięć ekspozycyjnych banknotów


Liceum im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu dostanie od NBP pięć banknotów ekspozycyjnych, które będą wystawiane przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z obchodami urodzin wieszcza.

- W tym roku mija 200 lat od dnia narodzin Juliusza Słowackiego i 160 lat od chwili jego śmierci – mówi Sławomir Skrzypek, prezes NBP. - Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza w sposób naprawdę wyjątkowy i wyemitować trzeci w historii Polski banknot kolekcjonerski - dodaje.

Będzie to banknot o nominale 20 zł. Z przodu umieszczono wizerunek Juliusza Słowackiego oraz widok dworku w Krzemieńcu, gdzie mieści się muzeum autora "Kordiana". Na rewersie znajduje się wierzchołek kolumny Zygmunta III Wazy z placu Zamkowego w Warszawie, sylwetki lecących żurawi oraz reprodukcja fragmentu autografu wiersza "Uspokojenie". Banknot zaprojektował Maciej Kopecki, naczelny grafik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Rewers kolekcjonerskich 20 zł


Pieniądz zabezpieczony jest m.in. znakiem wodnym oraz recto – verso (obraz widziany podczas oglądania pod światło, utworzony z uzupełniających się elementów, umieszczonych po obydwu stronach banknotu).

Banknot wyjdzie 23 września 2009 roku w nakładzie 80 tys. sztuk. To dopiero trzeci tego typu papierowy pieniądz po banknocie 50 zł z Janem Pawłem II, wydanym w 2006 r. i dziesięciozłotowym z 2008 r., upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości, gdzie na awersie widnieje Józef Piłsudski.


Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto