Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz stoją już przy Muzeum Narodowym [zdjęcia]

Redakcja
"Rycerze króla Artura" są już do oglądania od strony bulwaru Dunikowskiego. To prezent artystki z okazji 65-lecia muzeum.

Zobacz też: Ptaki Abakanowicz budzą sprzeczne opinie

11 rzeźb wykonanych z blachy powstało w latach 2005-2007. To dzieła światowej sławy rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, której blaszane ptaki można oglądać od dłuższego czasu na ulicy Świdnickiej, naprzeciwko hotelu Monopol. Nowe rzeźby stoją za muzeum, od strony Odry i na razie są zabezpieczone taśmą, bo są zainstalowane prowizorycznie.

- To depozyt artystki dla naszego muzeum z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 65-lecia istnienia - wyjaśnia Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Na skwerze przy muzeum będą pokazywane przez dwa lata, potem zostaną przeniesiona do Parku Rzeźb przy Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu - dodaje.

Rzeźby były pokazywane na indywidualnych wystawach artystki m.in. w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, fragment z tej serii prezentowany jest w Warszawie przy Wisłostradzie. W 2015 r. do "Rycerzy króla Artura" dołączą blaszane rzeźby ptaków z ulicy Świdnickiej.

  • Te rzeźby faktycznie są oryginalne, choć mało mi się to kojarzy z mitologią arturiańską. Ale ja nie interesuje się sztuką współczesną, może więc zainteresuje to przechodniów - ocenia wrocławianin Maciej Kozioł.

Zobacz pełną galerię zdjęć

To jednak nie jest jedyna nowość we wrocławskim Muzeum Narodowym. Oglądać tam też można obraz Zbigniewa Makowskiego pt. "Niepojęte: źródło, lustro, kołowrót, pierścień", powstały w latach 1984-1988 (wykonanie: akryl, płótno).

Ten artysta wiele razy ofiarowywał swoje prace Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Obecnie kolekcja jego prac liczy ponad 100 obrazów i gwaszy powstałych od lat 50. ubiegłego wieku do teraz. Przekazana przez Makowskiego ostatnio kompozycja namalowana jest w charakterystycznej dla artysty konwencji, w tonacji błękitno-czerwonej stanowi jakby summę dotychczasowych doświadczeń artystycznych malarza. Obraz w formie aktu kobiecego wypełniony jest ściśle przedmiotami - symbolami łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, czas miniony z dniem dzisiejszym.

Jubileuszowe obchody w muzeum zaplanowano na 25 listopada. Przewidziano wtedy dwie wystawy - stałe ekspozycje dotyczące polskiej sztuki i wystawę mecenasów sztuki Hermansdorferów, czyli rodziny dyrektora Muzeum Narodowego. Prawdopodobnie na uroczystościach pojawi się Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto