Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy i lekarze szykują się na Euro 2012

Michał Potocki
Michał Potocki
Służba zdrowia przygotowuje się na przyjazd tysięcy fanów.

Budowa wrocławskiego stadionu ma opóźnienia i niektórzy wątpią, czy arena w ogóle powstanie. Wrocław odwiedziła jednak delegacja specjalnego komitetu, który pracuje nad zapewnieniem odpowiedniego medycznego zaplecza Euro 2012.

- Wszędzie zabezpieczenie będzie wyglądało tak samo. Wrocław nie ma jeszcze wyznaczonych gabinetów lekarskich dla kibiców oraz nie wypracował planów zabezpieczenia strefy kibica - mówi Elżbieta Lipska, krajowy koordynator ds. opieki medycznej i ratownictwa. - Za to od niedawna przy Szpitalu Wojskowym jest nowe lądowisko dla śmigłowców ratowniczych - to duży plus. Pracujemy nad tym, żeby do szpitali trafiali podczas Euro tylko ci naprawdę potrzebujący. Na stadionie we Wrocławiu będzie podczas mistrzostw około 60 osób z personelu medycznego w specjalnych punktach. Na ostatniej tego typu imprezie w 2008 roku zgłaszało się do nich najwięcej osób - wyjaśnia.

Gabinety dla kibiców

Podczas Euro 2012 zostaną wydzielone gabinety lekarskie dla kibiców. Będą tam również wolontariusze mówiący w obcych językach. Na stadionie oprócz punktów medycznych przemieszczać się będą piesze patrole, również z osobami komunikującymi się w języku migowym. A w punktach medycznych pacjenci będą mogli dostać podstawowe leki, zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie czy otrzymać kroplówkę.

- We Wrocławiu będziemy mieć około 150 wolontariuszy medycznych - zapowiada Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego. - Pomogą oni zaopiekować się kibicami. Przewidujemy, że do miasta przyjedzie 200 tys. fanów piłki, dlatego na ten jeden miesiąc mistrzostw powiększymy liczbę zespołów ratownictwa medycznego z 17 do o 26 lub 27 - dodaje.

Swoje zaplecze powiększy również wrocławskie lotnisko. Na razie na zmianie jest dwóch ratowników.
- Po doświadczeniach Szwajcarii i Austrii widać, że piłkarskie mistrzostwa nie spowodowały wzmożonego ruchu w punktach medycznych na lotniskach. Kibice to zwykle ludzie młodzi, zdrowi, którym w głowie jest kibicowanie, a nie chorowanie - mówi Ireneusz Dzik, krajowy koordynator ds. zaplecza medycznego na lotniskach. - Podczas mistrzostw we wrocławskim porcie lotniczym zatrudnimy dodatkowe dwie osoby. Oczywiście będą na lotnisku również podczas nocnych lotów - wyjaśnia.

Euro 2012 niczym nowym

Dla wrocławskich ratowników medycznych Euro 2012 nie jest wyzwaniem. Są szkoleni, żeby poradzić sobie podczas akcji na każdej imprezie masowej.

- Mamy we Wrocławiu 17 lokalizacji zespołów ratowniczych. Na mistrzostwa dojdzie jeszcze 8-9 - mówi Wincenty Mazurec, dyrektor wrocławskiego pogotowia ratunkowego. - Przed Euro 2012 dojdzie m.in. punkt na ul. Komandorskiej przy stacji paliw i zostanie również po mistrzostwach. Cały czas szkolimy naszych ratowników. Większość z nich ukończyła trzyletnie studia na Akademii Medycznej i wciąż się dokształca. Mistrzostwa nie będą dla nich niczym nowym - zapewnia.

Komitet Medyczny UEFA Euro 2012 został utworzony w maju 2009 roku po ogłoszeniu polskich miast-gospodarzy turnieju. Przygotowuje te ośrodki do mistrzostw pod kątem opieki medycznej i ratownictwa.


Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto