Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powódź w Bogatyni [wideo]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Ostrzeżenia o potężnych opadach deszczu nad Dolnym Śląskiem były, ale widocznie nie potraktowano ich poważnie - mówił we Wrocławiu minister Miller. Bogatynia została odcięta od świata.

Dolny Śląsk znów walczy z powodzią. Bogatynia została odcięta od świata przez wodę z rzeki Miedzianka, która zalała niemal całe miasto. Trzy osoby nie żyją, w tym 55-letni strażak, którzy walczył z powodzią.

Sytuacja w mieście jest dramatyczna. Rozmiary zniszczeń są ogromne. Pozrywało kilka mostów, zawaliło kilka budynków. Trwa akcja ratunkowa.

- Zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Nikt nas nie ostrzegał, o powodzi dowiedzieliśmy się na ulicy. To wielki kataklizm - mówi burmistrz Bogatyni, Andrzej Grzmielewicz.

Jerzy Miller, szef MSWiA podkreślał we Wrocławiu, że służby wojewody dolnośląskiego informowały w piątek o planowanych, bardzo dużych opadach deszczu.
- Widocznie ktoś się nimi za mało przejął - stwierdził Miller. - Na szczęście na najbliższe dni zapowiada się ładna pogoda z umiarkowanymi opadami.


11. 08. 2010

godz.17

Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych potwierdza uszkodzenie wału Nysy Łużyckiej na długości 15 m w Radomierzycach. Woda się obniża. Koryto rzeki Miedzianki zostało rozmyte na co najmniej dwie długości dotychczasowej szerokości rzeki.

godz.16.00

Przejezdna jest droga wzdłuż Nysy Łużyckiej Gorlitz - Loebau. W Niemczech nie ma ograniczeń tonażu pojazdów. W terenie ponad 100 funkcjonariuszy Służby Granicznej pomaga w niesieniu pomocy powodzianom.
godz. 12.00

W akcję popowodziową zaangażowanych jest 440 policjantów, ok. 500 strażaków, ponad 100 pojazdów, łodzie, transportery pływające i śmigłowce.

10. 08. 2010

godz.11.50 Jak pomóc powodzianom na Dolnym Śląsku?
godz. 11.10
Wojewoda dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec:- Państwo przekazało pakiet pomocowy dla gminy Bogatynia na wynajem tymczasowych kontenerów dla powodzian, którzy stracili domy.

godz. 11
Dzisiaj ok. godz. 14 w zalanej Bogatyni pojawią się prezydent Komorowski i Grzegorz Schetyna. Ok. godz. 17 pojadą do Zgorzelca.

godz. 10.30

Drogi:

Nadal są problemy z dojazdem do Bogatyni, który jest możliwy tylko przez Czechy (droga udostępniona tylko dla mieszkańców tego rejonu i wozów ratownictwa) i Niemcy.

- W przypadku przejazdu przez niemiecką granicę, zaleca się kierowcom włożenie za szybę kartki A4 z napisem "Bogatynia". Te samochody będą traktowane priorytetowo - informuje wojewoda dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec.

Droga wojewódzka 352 do Bogatyni została doszczętnie zniszczona.

- Jej naprawa będzie możliwa dopiero wtedy, gdy rzeka Witka wróci do swojego koryta. To potrwa około tygodnia, sama naprawa też mniej więcej tydzień - mówi wojewoda. - Co najmniej przez dwa tygodnie dojazd do Bogatyni będzie możliwy tylko przez Czechy i Niemcy.

Niemcy:
(autostrada A4) - Jędrzychowice - Loebau lub Reichenbach (droga nr 6) - w kierunku Zittau (droga 178)- Sieniawka (droga 354) - Opolno Zdrój - Bogatynia.
Czechy:
Zawidów (droga 355) - Frydlant (droga 13) - Bogatynia.
Czechy:
Czerniawa Zdrój (droga 361) - Frydlant (droga 291) - Bogatynia
(trasy w Czechach dostępne tylko dla pojazdów służb ratowniczych o ładowności do 3,5 t. oraz cystern z wodą o ładowności do 7,5 t.).

godz. 10

Wojsko zorganizowało most powietrzny nad zalanymi terenami, dzięki któremu do Bogatyni i Zgorzelca dostarczana jest żywność i leki.

300 odbiorców w gminie Bogatynia wciąż nie ma prądu.

9. 08. 2010
**
godz. 17
Caritas zapewnił śmigłowcami m.in. 4 tony leków
**
Fundacja Polska Akcja Humanitarna pani Janiny Ochojskiej prowadziła rozmowy o dowiezieniu ponad 4 ton leków do szpitali w zalanych rejonach
Pomoc koorydnowana przez Urząd Wojewódzki: Jednego tira z wodą przysłała na pomoc gmina Bolesławiec

Jednego tira z ponad 40 tonami żywności, zapakowanych przez więźniów, wysłało PCK przy ul. Bujwida

Ciężarówkę z jedzeniem posłała gmina Udanin
1000 bochenków chleba wysłał Cech Piekarski Wrocław Do Bogatyni, Zgorzelca i innych miejscowości w powiecie zgorzeleckim pojechało pięć 3,5-tonowych ciężarówek z żywnością (głównie konserwami), zorganizowanych przez Izbę Rolniczą.
**Oprócz tego jeden trzytirowy konwój, m.in. z jedzeniem, zapewniło Ministerstwo Gospodarki.

godz. 15
Urząd miejski Wrocławia wysłał pomoc: dwa tiry wody (30240 butelek 1,5 litrowych) oraz ciężarówkę z 5880 sztukami konserw. Równocześnie burmistrz Bogatyni został poinformowany o możliwości udzielenia pomocy przez specjalistów (inżynierów) z MPWiK – którzy są w stanie oszacować straty w systemie wodociągów, kanalizacji ściekowej i stacji uzdatniania wody, oraz przygotować precyzyjny plan napraw.
godz.14

godz.14
Urząd Marszałkowski przekazał mieszkańcom Bogatyni 10 tys. butelek wody mineralnej o pojemności 1,5 litra.

godz.13.30

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzki została uruchomiona infolinia, pod którą można uzyskać informacje dotyczące zbiórki darów i pomocy dla powodzian z powiatu zgorzeleckiego. Telefon: 71/ 340 - 69- 30

Ponadto Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu uruchomiło konto, na które można wpłacać pieniądze: 85 1020 2137 0000 9102 0057 1794

godz. 12
Marszałek Marek Łapiński zapowiedział, że na odbudowę terenów zniszczonych ostatnią powodzią zostanie przeznaczone dodatkowe 10 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska.
godz. 11
Fala powodziowa przesuwa się na północ i jest teraz na wysokości województwa lubuskiego.**Prognozy pogody nie zapowiadają obfitych opadów.


godz. 10.30
Straty są ogromne. 22 domy w Bogatyni zostały zakwalifikowane do rozbiórki, 7 do wyłączenia z użytkowania, a 16 konieczne jest wykonanie dodatkowych ekspertyz.Służby Wojewody Dolnośląskiego rozpoczęły działania związane z wypłatą zasiłków dla osób poszkodowanych podczas powodzi.  Obecnie bez prądu jest w Bogatyni 1220 odbiorców.

godz. 8

Bogatynia odcięta od świata. Droga wojewódzka nr 352 jest zalana, Czesi zamnknęli drogę dojazdową, mogą tamtędy przejeżdżać tylko wozy ratunkowe. Przejście graniczne w Zawidowie ponownie jest zamknięte. Dojazd do miasta możliwy jest wyłącznie poprzez Leubau-Zittau-Sieniawka-Bogatynia.


godz. 18

Burmistrz Bogatyni informuje, że w mieście najbardziej potrzebna jest żywność, głównie chleb, konserwy, środki czystości. Można to dostarczyć w Urzędzie Miasta. Uwaga, dojazd do Bogatyni jest możliwy tylko przez Czechy.

Tel. do sztabu kryzysowego: (75) 77 30 122

Konto, na które można wpłacać pieniądze z dopiskiem "Pomoc dla Bogatyni":
55 8392 0004 3900 2059 2000 0010.

godz. 17.30

Ze sztabu antykryzysowego we Wrocławiu:
Wojewoda dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec:
- Komunikacja z Bogatynią nadal jest możliwa tylko przez Czechy, droga wojewódzka 352 wciąż jest nieprzejezdna. Ponad 4 tys. gospodarstw w Bogatyni nie ma prądu. EnergiaPro informuje, że powódź zniszczyła ponad 30 km linii energetycznej. Naprawa ma potrwać do sześciu dni. Nie działa sieć wodociągowa na terenie całej gminy.

godz. 16.30
Ostrzeżenie hydrologiczne:
województwo dolnośląskie i lubuskie

Przebieg: W ciągu najbliższej doby dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego spowodowane  przemieszczaniem się fali powodziowej wystąpią na Nysie Łużyckiej poniżej Zgorzelca (w Przewozie i Gubinie) oraz na Bobrze poniżej zbiornika Pilchowice i na Kwisie poniżej zbiornika w Leśnej. Stany wody powyżej stanu alarmowego z tendencją opadania występują na Nysie Łużyckiej do Zgorzelca i na jej dopływach Miedziance, Czerwonej Wodzie i Witce, na dopływach Kaczawy - Czarnej Wodzie i Skorej oraz w dolnym odcinku Kamiennej (dopływie Bobru). Prognozowane opady deszczu mogą lokalnie spowodować ponowne niewielkie wzrosty stanów wody w rzekach górskich i podgórskich.

Skutki: zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody z koryt
rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów,  lokalne podtopienia.
uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek,
niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy).

godz. 15

Paweł Petrykowski, rzecznik wrocławskiej policji:
- W tej chwili są potwierdzone informacje o trzech ofiarach powodzi: dwóch kobietach i 55-letnim strażaku z ochotniczej straży pożarnej. Nie dotarły do nas zgłoszenia o osobach zaginionych.

godz. 14

- Obecnie skupiamy się na usuwaniu skutków powodzi. Woda na szczęście opada - informuje Krzysztof Gielsa, rzecznik dolnośląskiej straży pożarnej. - Największym problemem w Bogatyni i w powiecie zgorzeleckim jest w tej chwili brak wody pitnej. Na miejscu jest już pięć cystern. Działa też stacja uzdatniania wody.

Na skutek ulewnych deszczów w Bogatyni zalane zostały ulice i zabudowania. W mieście zostały zerwane wszystkie mosty, nie ma wody pitnej, połowa Bogatyni jest bez prądu. Ewakuowano ok. 100 osób. W obecnej sytuacji do ewakuacji powinny być przygotowane 400 – 600 osób (w niższej części miasta).

Z powodu zbyt dużego napływu wody uszkodzony został zbiornik przepływowy Witka. Jego naprawa potrwa kilka miesięcy.

godz. 11

- W Bogatyni zawalony jest jeden most, a dwa kolejne są podmyte, infrastruktura drogowa jest zrujnowana - informuje minister Miller. - Zakład energetyczny zapowiada, że dokona niezbędnych napraw, jeśli z miejsc awaryjnych zostanie wypompowana woda. Muszą być też naprawione drogi dojazdowe. Kiedy to się stanie? Na razie nie wiadomo. Dzisiaj wojsko rozpocznie budowę przepraw tymczasowych.

W mieście pojawi się co najmniej sześć cystern z wodą pitną.

Sytuacja w Bogatyni i w zalanym Zgorzelcu (z prawej)


Strażacy, w tym jednostki z Wrocławia, mają problem z dotarciem do poszkodowanych. Sprzęt pływający, którym dysponuje straż, nie radzi sobie z nurtem wezbranych wód Miedzianki. Na zalanych terenach pracuje 400 strażaków z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska, Wielkopolski i Małopolski. Dołączyli też do nich aspiranci ze szkół w Poznaniu i Krakowie, którzy będą pomagali przy usuwaniu skutków powodzi.

- Na miejscu jest też grupa poszukiwawcza z Wałbrzycha i Wrocławia z psami, która sprawdza zalane i zniszczone budynki, czy nikt w nich nie został uwięziony - informuje Krzysztof Gielsa, rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej.

Patrz też: Wrocławscy strażacy wyjechali na pomoc zalanej Bogatyni

W Bogatyni brakuje paliwa dla służb, kończy się żywność. Nadal nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 352 łącząca Bogatynię ze Zgorzelcem.

Kopalnia Turów z powodu częściowego zalania, przerwała wydobycie, 265 górników zostało ewakuowanych. Wydobycie ma być wznowione w ciągu tygodnia - zapewnia minister spraw wewnętrznych. Z powodu awarii Elektrownia Turów pracuje jedynie na dwóch blokach.

Starosta zgorzelecki porwany przez falę

W nocy ratownicy szukali starosty zgorzeleckiego Mariusza Tureńca i jego kierowcy. Jechali do sztabu kryzysowego w Bogatyni. Odnaleźli się ok. godz. 2, skrajnie wyczerpani. Ich samochód został zepchnięty przez falę powodziową w głąb lasu. Samochód został przewrócony. Starosta i jego kierowca wydostali się z auta i trzymali się drzewa tak długo, aż dotarli do nich ratownicy z Bogatyni i Wrocławia.

Czy można było uniknąć tragedii?
- Nie spotkałem mieszkańca, który widziałby w mieście większą powódź. Zbiornik Niedów był stanie przyjąć do 500 m sześciennych wody na sekundę, tymczasem w sobotę płynęło aż 800 metrów - tłumaczył Miller. - Takie rzeczy po prostu nie zdarzają się na co dzień.

W nocy wielka woda dotarła też do gminy Zgorzelec. Ewakuowano ok. 400 osób. Podtopionych jest ponad  150 budynków, w samym Zgorzelcu - 55.

Pomoc dla powodzian

Jerzy Miller złożył premierowi Donaldowi Tuskowi raport na temat sytuacji powodziowej na terenie województwa dolnośląskiego. Szef rządu zalecił, aby mieszkańcy poszkodowanych miejscowości z Dolnego Śląska otrzymali taką samą pomoc rządową, jak mieszkańcy tegorocznej - majowej i czerwcowej powodzi.

Poszkodowani mieszkańcy uzyskają pomoc w postaci zasiłków celowych do 6 tys. zł oraz pomoc na odbudowę swych mieszkań do 20 lub do 100 tys. zł.

Powodzianie otrzymają pomoc finansową do 6 tys. zł na zakup podstawowych rzeczy, lekarstw, żywności oraz pomoc do 20 lub do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych. 

Przypominamy, że pieniądze do 20 lub do 100 tys. zł przysługują rodzinom lub osobom, których domy lub mieszkania zostały zniszczone albo uszkodzone przez powódź.

Za wypłatę zasiłków odpowiadają lokalne ośrodki pomocy społecznej lub na polecenie wójta lub starosty - inni pracownicy samorządowi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto