Polska wygrała z Serbią na ME U18: W Orbicie kibicował Marcin Gortat [foto]

Michał Potocki
Polska vs. Serbia ME U18 Wrocław (26 lipca, Orbita)
Polska vs. Serbia ME U18 Wrocław (26 lipca, Orbita) Michał Potocki
Do zwycięstwa 70 - 61 Polaków poprowadził Piotr Niedźwiedzki.

26 lipca w hali przy ul. Wejherowskiej Polacy rozegrali kolejne spotkanie w ramach Mistrzostw Europy Juniorów. Największą atrakcją wieczoru był Marcin Gortat, który przyjechał pokibicować młodym kolegom. W przerwie meczu rozegrał krótki mecz z kilkuletnimi adeptami koszykówki.

Zobacz: Koszykarskie Mistrzostwa Europy U18 we Wrocławiu [serwis specjalny]
Polacy zaczęli mecz od "trójki" Ponitki i dwóch celnych rzutów z dystansu Niedźwiedzkiego. Przyjezdni nie znajdowali recepty na atak gospodarzy i przegrali kwartę 14-19.

W drugiej odsłonie czwarty celny rzut zza linii 6,75 m zaliczył Niedźwiedzki. Po akcjach Milosevica i Miljenowica Serbowie wyszli jednak na dwupunktowe prowadzenie. Nie cieszyli się nim długo, bo trafiali Matczak, Niedźwiedzki i Karnowski. W połowie było 31-29 dla Polaków.

Po przerwie biało-czerwoni zaczęli odjeżdżać rywalom. Dobra obrona pozwoliła uruchomić kontry, w których punkty najczęściej zdobywali Ponitka i Gielo. W ostatniej kwarcie sytuacja na boisku nie zmieniła się. Polacy powiększali przewagę i niepotrzebne było wejście na boisko Gortata, co sugerowała, ku rozbawieniu centra Phoenix Suns, publiczność, skandując "Marcin na boisko". Biało-czerwoni pewnie wygrali 70 - 61.

Polacy zapewnili sobie grę w ćwierćfinałach. 27 lipca o godz. 18.00 zagrają ostatni grupowy mecz z Niemcami. Następnego dnia będą odpoczywać przed dalszą walką o medale.

Świetny występ zaliczył Piotr Niedźwiedzki (22 pkt. 7 zb., 3 bl.) wspierany głównie przez Mateusza Ponitkę (14 pkt. i 10 zb.) oraz Tomasza Gielo (12 pkt. i 5 zb.). Wśród Serbów najlepiej zaprezentowali się Vasilie Micic (13 pkt.) i Nemanja Bezbradica (11 pkt. i 6 zb.).

Zobacz zdjęcia z meczu Polska - Serbia i wizyty Gortata.

Powiedzieli po meczu:

Tomasz Gielo: W przerwie trenerzy powiedzieli nam, że musimy zacząć lepiej bronić, ponieważ defensywa w każdym meczu jest nasza bolączką. Kiedy zaczynamy bronić, to jednocześnie udaje nam się atak i wtedy możemy wygrać z każdym.

Piotr Niedźwiedzki: Kibice w Orbicie mnie podbudowują, gra mi się coraz lepiej. Dziś skupiliśmy się bardzo na meczu, żeby wyjść z grupy. W spotkaniu z Niemcami będziemy mieli komfort grania.

Michał Michalak: Piotrek zagrał dziś fantastycznie, dał nam przewagę i energię. Wrocławska publiczność lubi go i dostał dużo oklasków, co pociągnęło również cały zespół. Po kilku grach rozkręciliśmy się. Dzisiejszy mecz wygraliśmy również dzięki dobrej obronie, było też sporo kontr. Zagraliśmy szerszą rotacją i to wyszło nam na dobre.

Mateusz Ponitka: Ja i Michał zostaliśmy dziś bardzo mocno pokryci. Myślę, że jutro "Karnas" pokaże cały swój arsenał w ataku i obronie. W drugiej połowie, gdy mieliśmy przewagę, chcieliśmy ją powiększać i dogrywać pod kosz, gdzie były luki a Przemek miał przewagę wzrostu i dobrze dysponowany był Piotrek.