Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska chce wykrywać zagrożenia

Michał Potocki
Michał Potocki
Prawie 150 osób uczestniczy w budowie systemu pomiaru i transmisji informacji o zagrożeniach. Dzięki niemu dowiemy się na przykład, czy we Wrocławiu nie jest za głośno albo, czy wody nie zostały skażone.

Projekt kosztuje ok 27 mln zł. W jego ramach PWr. współpracuje z kilkoma ośrodkami badawczymi w kraju. W całości jest on finansowany przez Unię Europejską i budżet państwa, dlatego będzie udostępniony wszystkim chętnym na takich samych warunkach. Ze strony naszej uczelnii w pracach bierze udział pięć wydziałów.

Dr Paweł Bieńkowski w laboratorium elektromagnetycznym


- Czujniki będą badać częstotliwość występowania danego zjawiska i robić pomiary. Nasze urządzenia mogą być wykorzystywane do wykrywania burz, mierzyć siłę i kierunek przemieszczania się wiatru - wyjaśnia dr inż. Paweł Bieńkowski, zajmujący się czujnikami pól elektromagnetycznych. - Dzięki projektowi będziemy mogli np. zobaczyć, jak przesuwa się granica pola elektromagnetycznego w godzinach porannych. Ludzie zjeżdżają wtedy do centrum i zwiększa się tu liczba połączeń telefonicznych. Żyjemy w czasach, gdzie oddziałują na nas różne czynniki, chociażby ultrafiolet, podczerwień, pola elektromagnetyczne, dźwięki, zapachy. Jest więc, co mierzyć - dodaje.

Wykonawcy projektu pracują w dwóch zespołach: czujniki i sensory oraz teleinformatyka. Dzięki badaniom możliwe będzie opracowanie kompleksowego systemu monitorowania zagrożeń środowiskowych (substancje chemiczne, biologiczne, promieniowanie elektromagnetyczne czy hałas).

System będzie miał zastosowanie w różnych obszarach od szpitalnych sal po lotniska, kopalnie, fabryki i tereny rekreacyjne.

Laboratorium Wzorców i Metryki Pola Elektromagnetycznego


- Nasz projekt pozwoli np. badać poziom śniegu na dachach i poziom hałasu. Tego typu systemy istnieją ale nasz ma być dokładniejszy. Badania szkodliwych czynników są na razie przeprowadzane punktowo, a system pozwoli na długofalowy monitoring - mówi dr inż. Waldemar Grzebyk, koordynator projektu. - Ciekawy będzie "sztuczny nos", czyli urządzenie do wykrywania i mierzenia stężenia zapachów. Może to potem wykorzystać policja czy kina, dostarczając wrażenia zapachowe widzom - podaje przykładowe zastosowanie Grzebyk.

Politechnika chce stworzyć najlepszy system czujników na świecie


Projekt zakończony zostanie w połowie 2013 roku. Pozwoli zapobiegać uciążliwym dla środowiska zjawiskom, które powodują jego zanieczyszczenie, a także sytuacjom kryzysowym typu niebezpieczeństwo mikrobiologiczne, epidemiologiczne czy nawet terrorystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto