Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policzymy się!

Agata Kondzińska
WROCŁAW - Rachmistrzem spisowym może być każdy, kto skończył 18 lat, ma średnie wykształcenie i jest komunikatywny i miły - wylicza Agnieszka Fedorczuk- Turek z Miejskiego Biura Spisowego.

WROCŁAW - Rachmistrzem spisowym może być każdy, kto skończył 18 lat, ma średnie wykształcenie i jest komunikatywny i miły - wylicza Agnieszka Fedorczuk- Turek z Miejskiego Biura Spisowego. Już teraz zgłosiło się ponad 10 tysięcy osób. Tymczasem we Wrocławiu potrzebnych będzie tylko 3100 rachmistrzów spisowych.

Wanda Szpondrowska jest studentką socjologii. Wypełnia ankietę rachmistrza spisowego. - Chciałabym, żeby mnie przyjęto - mówi. - Mogłabym dorobić i przy okazji zdobyć trochę doświadczenia, teorię przełożyć na praktykę. Podobnie myślą koledzy i koleżanki ze studiów Wandy. Oni też wypełnili ankiety. Wanda ma 21 lat. Jeżeli jej ankieta zostanie rozpatrzona pozytywnie, będzie musiała wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu.
- Szkolenia będą organizowane dla 3100 osób - mówi Agnieszka Fedorczuk-Turek z Miejskiego Biura Spisowego. - Już dziś wiadomo, że będą trwały od 2 do 30 kwietnia. Potem kandydata na rachmistrza czeka egzamin.
- Oczywiście może się też zdarzyć, że ktoś nie zda egzaminu - dodaje Agnieszka Fedorczuk-Turek.
Jeżeli kandydat przejdzie pomyślnie szkolenie i zda egzamin, jego zadaniem będzie przeprowadzenie ankiet w 58 mieszkaniach. Czeka go rozmowa z prawie 253 osobami. Każda ankieta to prawie półtorej godziny wywiadu.
Oczywiście rachmistrzowie spisowi za swoją pracę otrzymają ustawowo przyznawane wynagrodzenie - 1200 zł brutto.

Po co robi się powszechny spis?
* Magdalena Goczał
* Urząd Statystyczny we Wrocławiu
Ostatni taki spis przeprowadzony był w 1988 roku. Tegoroczny rozpocznie się 21 maja i potrwa do 8 czerwca. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dowiedzieć się ilu mamy mieszkańców, ile nieruchomości - mieszkań i budynków. Dane ze spisu będą potem publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Na pewno znajdą się też w roczniku statystycznym. Wszelkie informacje znajdują się w ustawie o spisie powszechnym - Dziennik Ustaw nr 1, pozycja 1 z 2000 roku.

O co zapyta rachmistrz?
Na przykład o:
* wykształcenie
* zawód
* do kogo należy mieszkanie
* ile pokoi jest w mieszkaniu
* źródło utrzymania
* narodowość
* język, jakim się posługujemy w domu
* od kiedy mieszkamy we Wrocławiu
* rodzaj zameldowania

Jaki powinien być ankieter?
* Bożena Uścińska
* psycholog
Bardzo ważna jest umiejętność robienia dobrego wrażenia. Ankieter musi budzić zaufanie. Wtedy łatwiej będzie mu nakłonić rozmówcę do zwierzeń. Nie powinien zachowywać się inaczej, niż jest to zwyczajowo przyjęte. Czyli siadamy na krześle, jeżeli gospodarz nam je wskaże. Ankietę przeprowadzamy w miejscu wskazanym przez gospodarza. Unikamy myszkujących spojrzeń. Nieprzyjmowanie poczęstunku będzie świadczyło o profesjonalnym zachowaniu. Pozwoli ankieterowi zachować urzędniczy dystans. Taktownie poprowadzona rozmowa zatrze wrażenie przesłuchiwania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto