Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O ponad 40 tys. wzrosła liczba mieszkańców Wrocławia. Sprawdzamy dane GUS ze spisu powszechnego 2021. Wysokie wzrosty!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
O ponad 40 tys. wzrosła liczba mieszkańców Wrocławia. Dane GUS ze spisu powszechnego
O ponad 40 tys. wzrosła liczba mieszkańców Wrocławia. Dane GUS ze spisu powszechnego Remigiusz Biały / Polska Press
Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Wrocław odnotował wzrost liczby mieszkańców o ponad 300 tys. osób. Z powiatu wrocławskiego, aż 3 gminy znalazły się w pierwszej 10 z najwyższym wzrostem liczby ludności i mieszkań. A o tym jak prezentują się konkretne dane przeczytasz w poniższym artykule.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzany był w Polsce od 1 kwietnia do 30 września 2021r. Według stanu na dzień 31 marca 2021r. Obecnie Główny Urząd Statystyczny sukcesywnie publikuje kolejne dane. Teraz mamy szanse zapoznać się z wynikami na poziomie województw, powiatów i gmin. Ostateczne dane pojawią się w marcu 2024 roku. Liczby nie uwzględniają fali migracji ludności do Polski po ataku Rosji na Ukrainę.

Wrocław trzeci pod względem liczby ludności w Polsce

W 2011 roku, kiedy przeprowadzono spis ludności we Wrocławiu mieszkało 630 131 osób. W 2021 roku było to już 672 929 osób, co uczyniło stolicę Dolnego Śląska trzecią pod względem ilość liczby mieszkańców w Polsce. Różnica to 42 792 osoby i stanowi wzrost o 6,8 proc. A ten z kolei jest czwartym wynikiem w kraju. Więcej ludności ma tylko Warszawa i Kraków. Natomiast pod względem procentowym to Wrocław ustępuje miejsca Zielonej Górze, Warszawie i Rzeszowowi.

Mieszkańcy Wrocławia obecnie stanowią 1,8 proc. mieszkańców Polski. W skali kraju pomiędzy rokiem 2011 a 2021 ubyło 475 706 obywateli. Populacja dalej trzyma się powyżej 38 milionów. Na dzień 31 marca 2021 r. było to 38 036 118 osób. Kobiet jest 51,7 proc, a mężczyzn 48,3 proc.

Ludzie chętnie przeprowadzają się do podwrocławskich gmin

Największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Nadmienić jednak należy, że proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości. - czytamy w raporcie

Z danych GUS wynika także, że powiat wrocławski cieszy się dużym zainteresowaniem osób chcących się przeprowadzić. W tabeli o najwyższy przyrostach ludności znalazły się, aż trzy podwrocławskie gminy Czernica, Siechnice i Długołęka. Tam w porównaniu do roku 2011 liczba mieszkańców wzrosła o odpowiednio 79,1 proc., 70 proc., i 70 proc.

Więcej mieszkańców w powiecie wrocławskim to więcej mieszkań

Chęć przeprowadzki pod Wrocław nierozerwalnie wiąże się z wybudowaniem domu jednorodzinnego i to właśnie ten typ zabudowy jest w raporcie GUS uwzględniony w kategorii mieszkań. W gminach Czernica, Siechnice i Długołęka, gdzie odnotowano najwyższe zrosty ludności, były też przez ostatnią dekadę wysokie przyrosty mieszkań.

Wynosiły one dla:

  • gminy Czernica – 106,1 proc.
  • gminy Długołęka – 87,1 proc.
  • gminy Siechnice – 88,2 proc.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto