MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogromcy Mitów Medycznych obalają fałszywe teorie na temat zdrowia

Arek Gołka
Arek Gołka
Nie warto ryzykownie samemu zabierać się za eksperymenty z leczeniem
Nie warto ryzykownie samemu zabierać się za eksperymenty z leczeniem sxc.hu
"Człowiek używa 10 proc. potencjału mózgu" - bzdura. "Czytanie przy kiepskim świetle psuje wzrok" - bujda na resorach.

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś szukać gorączkowo (i to dosłownie) recepty w Internecie na różne nagłe dolegliwości - katar, ból brzucha i gardła, bezsenność, złe samopoczucie albo np. poparzenie. Tak samo często zaglądamy do sieci, by zaspokoić swoją medyczną ciekawość na temat wielu zjawisk. Faktycznie znajdziemy tam dużo porad i informacji medycznych, często znachorskich - których rzetelność jest wątpliwa.

Od połowy września działa portal Pogromcy Mitów Medycznych, założony przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Ma stanowić źródło profesjonalnej wiedzy medycznej, w którym możemy zweryfikować popularne i krążące po ulicach czy Internecie "mądrości", półprawdy oraz mity

Internet przyjmie wszystko

- Niestety, poważnym minusem jest fakt, że informacje na temat zdrowia nie są w Internecie w żaden sposób weryfikowane. Ludzie udzielają się na forach, opisują zwykle własne doświadczenia, które przecież nie zawsze muszą być prawdziwe dla wszystkich. To sytuacja niesprzyjająca rzetelnej edukacji - mówi Halina Osińska, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. - Eksperci medyczni wraz z internautami wspólnie weryfikują ogólnodostępne informacje. Ostateczny głos w tej dyskusji należy zawsze do lekarza, co w kwestii zdrowia jest jedyną dopuszczalną sytuacją.

Informacje na portalu dotyczą czterech dziedzin medycznych: chorób i leczeń, szczepień i profilaktyki, diety i żywienia oraz ciąży i zdrowia dziecka. Każdy dział ma z kolei wiele podstron. Z gąszczem przeróżnych teorii na te tematy rozprawiają: dr hab. Krzysztof Łabuzek, dr Ernest Kuchar i dr Tomasz Sobierajski. Ale sami użytkownicy serwisu mają decydujący wpływ na zamieszczane tam treści.

Lekarz jak sędzia

Żeby udzielać się na portalu, trzeba się zarejestrować. Wtedy da się dodawać kolejne wątki do dyskusji, które mogą być komentowane przez innych użytkowników. Do wyboru mamy opcje "obalam", "potwierdzam" i "riposta". Na końcu zawsze lekarz wyjaśnia, jak jest naprawdę.

Czego nie skonsultujemy szybko z lekarzem, czasami dowiemy się z tego portalu


I tak wiele osób wierzy np. w to, że przyczyną cukrzycy jest nadmierne spożywanie słodyczy lub też, że zakażenie wirusem grypy można wyleczyć antybiotykiem. W obu przypadkach to nieprawda. Nie ma też uzasadnienia obawia, że szczepienia przeciw grypie są nieskuteczne, bo powstają z zeszłorocznych wirusów, które zdążyły zmutować. Potwierdzonym przez pogromców mitem jest zaś to, że człowiek potrzebuje codziennie 1,5 litra wody, by normalnie funkcjonować.

Przekłamań w sieci nie brakuje

Bzdurą jest też popularne twierdzenie, że człowiek używa tylko 10 proc. swojego mózgu. Okazuje się, że niepotrzebnie rodzice i dziadkowie przestrzegali nas w dzieciństwie przed czytaniem po ciemku, bo wzrok od tego się wcale nie psuje. Ale już faktem jest, że chłopcy zaczynają mówić później niż dziewczynki. Specjaliści serwisu jednoznacznie potwierdzają również, że żucie gumy jest zdrowe.

Pod wieloma wątkami trwają ciągłe burzliwe dyskusje - serwis jest popularny wśród studentów medycyny. Na jego łamach można znaleźć część blogową z wpisami ekspertów, artykuły, quizy i sondy.


Zobacz też:





Mecz Japonia - Brazylia [bilety]One Love 2012Mecz Polska - Anglia [bilety]Avant Art Festiwal 2012
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto