Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Tumski [7 cudów - nominacja]

sens
sens
Wyspa w centrum miasta, która wyspą nie jest. Historia Wrocławia pełna majestatycznych budowli na Ostrowie Tumskim w pigułce.

Jest to najstarsza z dzielnic Wrocławia. Ostrów Tumski pierwotnie był wyspą otoczoną przez Odrę. Na początku XIX wieku odnogę Odry dzielącą Ostrów od Szczytnik i Ołbina zasypano. Jedyną pozostałość po odgradzającej wyspę rzece można zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym, gdzie stanowi wewnętrzny staw.

Ostrów Tumski zaskakuje zarówno w dzień jak i nocą. Nominacja w plebiscycie "7 cudów Wrocławia" skłania do wycieczki po tej "wyspie".

Idąc od strony Placu Bema, przechodzimy przez pierwsze mosty, tzw. Mosty Młyńskie. Po prawej stronie widzimy niecodzienny budynek, który rozpięty jest nad odnogą Odry. Powoli zbliżamy się do Ostrowa. Skręcając w lewo wchodzimy na Wyspę Piasek. Tutaj znajduje się Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku. Znany jest on przede wszystkim z największej we Wrocławiu ruchomej szopki, którą można zobaczyć prawie przez cały rok. Wyróżnia się on także dzięki mszom prowadzonym dla osób głuchych i głuchoniemych. Na wyspie tej znajduje się ponadto piękny skwerek wraz z przystanią dla statków wycieczkowych oraz pomnik kardynała Kominka.

Ostrów Tumski jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu


Na swojej drodze napotkamy kolejny z mostów. Most Tumski, zwany także Mostem Zakochanych, zasłynął ostatnio z wieszanych na nim przez pary kłódek. W nocy, jego metalowa, pomalowana na niebiesko konstrukcja, wygląda bajkowo w światłach reflektorów. Prowadzi on nas bezpośrednio na Ostrów Tumski. Po kilku krokach znajdujemy się na Placu Kościelnym, gdzie w centralnym punkcie znajduje się pomnik św. Jana Nepomucena. Po lewej stronie czeka na nas kolejna ciekawostka architektoniczna. Jest to dwukondygnacyjny kościół. Wnętrze budowli podzielone jest sklepieniami na dwie kondygnacje - dolny kościół św. Bartłomieja i górny właściwy Świętego Krzyża.

Ostrów Tumski zaskakuje zarówno w dzień jak i nocą


Idąc dalej ulicą katedralną po prawej stronie mijamy dom, w którym podczas pobytu we Wrocławiu mieszkał papież Jan Paweł II, liczne kamieniczki oraz siedzibę Fakultetu Papieskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Szlak ten prowadzi nas do centralnej części wyspy, gdzie zbudowana została bazylika archikatedralna pw. św. Jana Chrzciciela. Katedra jest punktem kulminacyjnym Ostrowa Tumskiego. Z jej wieży można podziwiać panoramę miasta. W pobliżu katedry znajduje się Muzeum Archidiecezjalne oraz najstarszy wrocławski kościół pw. św. Idziego.

Ulicą Kapitualną dochodzimy do Ogrodu Botanicznego, którego zbiory cieszą urokiem zarówno wrocławian jak i turystów. Idąc ul. Kanonią wzdłuż murów ogrodu po lewej stronie mijamy Dom Jana Pawła II. Mamy teraz okazję zobaczyć Kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu z drugiej strony. Dalej trasa prowadzi nas obok dawnej kaplicy św. Marcina. Nasze zwiedzanie Ostrowa Tumskiego kończymy przed pomnikiem Jana XXIII, nieopodal Mostów Młyńskich.

Most Tumski, zwany także Mostem Zakochanych


Ostrów Tumski jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Zaprasza mieszkańców na niedzielne spacery uliczkami wyspy należącej dziś do Śródmieścia.

Wygraj odtwarzacz DVD!Wybierz z nami 7 cudów Wrocławia.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto