Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 30-lecia Solidarności we Wrocławiu z fontanną i fajerwerkami

Arek Gołka
Arek Gołka
W Rynku rozpoczęły się uroczystości 30-lecia Solidarności we Wrocławiu. Wieczorem na Pergoli specjalny pokaz fontanny multimedialnej i fajerwerków.

Dokładnie 30 lat temu 26 sierpnia 1980 r. wybuchł strajk pracowników zajezdni tramwajowej przy ul. Grabiszyńskiej. Powstał tam Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), a Wrocław dołączył tym samym do buntu Solidarności. Z tej okazji dziś na wrocławskim Rynku rozpoczęły się uroczystości, które potrwają do niedzieli.

Weterani odznaczeni

Na maszt została wciągnięta flaga Solidarności, dołączając do wywieszonych flag Polski, Unii Europejskiej i Wrocławia. W Rynku zjawili się m.in. prezydent Rafał Dutkiewicz, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso oraz weterani wrocławskiej opozycji solidarnościowej. Wojewoda uroczyście wręczył siedmiorgu z nich odznaczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dotychczasowi przewodniczący związku zostali uhonorowani odznaczeniami dolnośląskiej Solidarności "Zawsze Solidarni". Odznaczenie otrzymał również legendarny przywódca Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.

- Trzydzieści lat temu rozpoczął się marsz ku wolności całego kraju - mówił Kazimierz Kimso. -  Solidarność potrzebowała niecałych dziesięciu lat, aby przynieść Polsce i całemu blokowi sowieckiemu wyzwolenie. Dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie. Pamiętajmy, że zawdzięczamy to odwadze ówczesnych robotników, którzy postanowili zaprotestować przeciwko komunistycznej opresji. Pamiętajmy i dziękujmy także tym, którzy dziś pozostają anonimowi i zapomniani - dodał.

obchody 30-lecia Solidarności we Wrocławiuobchody 30-lecia Solidarności we Wrocławiu

Wrocław najważniejszy po Gdańsku

Prezydent Rafał Dutkiewicz podkreślił fakt, że Wrocław był drugim po Gdańsku bastionem oporu wobec komunistycznych władz.

- Strajk w zajezdni MPK był momentem kulminacyjnym, który wzmocnił potęgę ogólnokrajowego zrywu niepodległościowego - podkreślał Dutkiewicz.

Na zakończenie dzisiejszej uroczystości wystąpiła Kompania Honorowa ze Śląskiego Okręgu Wojskowego, zaś o muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Huczne uroczystości: Solidarny Wrocław i Legendy Rocka

Do niedzieli codziennie o godz. 21. na Pergoli odbywać się będą pokazy specjalne fontanny multimedialnej z elementem dedykowanym Solidarności (patrz: Wrocławska Fontanna Multimedialna na jubileusz Solidarności).

Natomiast jutro otwarta zostanie wystawa "Solidarny Wrocław" na placu Społecznym, a na koncercie "Legendy Rocka" w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej zagrają Lech Janerka, Dżem, Perfect oraz Strachy na Lachy. Ostatniego dnia obchodów w niedzielę odbędzie się msza św. z udziałem kardynała Henryka Gulbinowicza i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto