Centralne obchody Dnia Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Wręczono odznaczenia i przyznano awanse [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
KAS istnieje już 5 lat. To połączenie administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej.
KAS istnieje już 5 lat. To połączenie administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Maciej Rajfur
Udostępnij:
Tym razem we Wrocławiu odbyły się centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Wzięła w nich udział minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W tym roku KAS obchodzi swoje 5-lecie istnienia. Zaczęła funkcjonować z dniem 1 marca 2017 roku w ramach reformy dotychczasowych struktur administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej.

KAS tworzą wyspecjalizowane jednostki administracji rządowej wykonujące zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewniają także obsługę i wsparcie podatnikom i przedsiębiorcom w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych.

Na centralne obchody, które odbyły się na pl. Wolności we Wrocławiu, przybyli m.in. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, szef KAS-u Bartosz Zbaraszczuk, zastępcy szefa KAS-u Anna Chałupa i Mariusz Gojny, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, posłanka Agnieszka Soin, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. przedstawiciele służb mundurowych.

- Z dumą patrzymy jak KAS nieustannie się zmienia i rozwija, by jeszcze lepiej wspierać podatników. Ale te sukcesy nie byłyby możliwe bez was, bo to ludzie są siłą tej służby i instytucji. Dziękuję wszystkim pracownikom za zaangażowanie, profesjonalizm, determinację w działaniu i otwartość na zmianę. Potwierdzeniem skuteczności działań KAS-u są osiągnięte wyniki finansowe, coraz mniejsza luka podatkowa, zmniejszająca się szara strefa, a także większe wpływy podatkowe. Dzięki tym środkom możliwa jest realizacja licznych programów społecznych – przemawiała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Na placu wręczono odznaczenia państwowej i resortowe oraz awanse za wzorową pracę i pełnioną służbę.

- Powołanie tak ważnej służby, jaką jest KAS, miał ogromny wpływ na usprawnienie systemu poboru danin publicznych, ale także na ludzi, którzy tę służbę budują. Dzisiaj tworzą oni jedno środowisko, w którym kluczowa jest współpraca. Wpływy ze wszystkich podatków wzrosły o ponad 191 miliardów złotych. Każdego dnia dbamy o to, żeby na polski rynek nie trafiały narkotyki, nielegalny tytoń i alkohol - poinformował Bartoszcz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Dyrektor generalna Kancelarii Prezydenta RP Barbara Brodowska-Mączka odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanej do uczestników obchodów. Andrzej Duda podkreślił, że orężna nowoczesna sprawnie działająca skarbowość ma olbrzymie znaczenie dla Rzeczpospolitej. Jak napisał, skarbowość jest od wieków jednym z filarów państwowości, a praca i służba jest niezwykle ważną misją publiczną, która zawsze powinna być doceniana.

- Jestem dumny jako gospodarz tegorocznych centralnych obchodów i mam ogromny zaszczyt powitać na tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości. Wierze, że dzisiejsze obchody będą wyjątkową formą świętowania dla wszystkich pracowników i funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. W tym roku obchodzimy jubileusz 5-lecia powstania naszej organizacji. Mam nadzieję, że ten dzień zapisze się szczególnie w naszej pamięci - przemawiał Leszek Syguła, dyrektor Izby Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Wicewojewoda Jarosław Kresa odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że 5 lat istnienia KAS-u staje się dowodem na to, jak dobrą decyzją było połączenie kilku służb pełniących podobne zadania. Doprowadziło do znacznej poprawy jakości obsługi podatników, co wskazują badania. Premier przypomniał o skutecznej walce ze szarą strefą i rosnących wpływów z podatków, co gwarantuje bezpieczeństwo państwa i jego stabilny rozwój, szczególnie w sferze budżetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

i Politycznie: posłowie Kurzawa i Sobolewski o reparacjach od Niemiec

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie