Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niższe stypendia na trzech wrocławskich uczelniach

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Mniej pieniędzy za sukcesy w nauce otrzymają studenci Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Tym razem uczelnie otrzymały mniejsze dotacje od państwa.

Jedynie na Uniwersytecie Wrocławskim kwoty stypendiów naukowych utrzymały się na podobnym poziomie co w zeszłym roku.

- Bardzo się cieszę, że jest tak jak rok temu. Stypendia są bardzo pomocne, jeśli chodzi o opłacenie mieszkania czy zakup materiałów naukowych. Dzięki temu nie muszę tak obciążać swoich rodziców. Uważam, że to jest niesprawiedliwe, że na innych uczelniach kwoty stypendiów zostały zmniejszone. Każdy, kto się uczy, zasługuje na to stypendium - twierdzi Dawid Krysiński, student III roku socjologii.

Podobne zdanie ma Anna Dobrakowska, też z socjologii. - Cieszę się, że u nas nie obcięli stypendiów. Uniwersytet Wrocławski jako jedna z największych placówek edukacyjnych w Polsce zasługuje na to, żeby najzdolniejszych studentów nagradzać. Ale jednocześnie pokrzywdzeni są studenci z innych uczelni - mówi.

A chodzi tu o Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny. Na Politechnice Wrocławskiej najwyższe stypendium wynosi 360 złotych, najniższe 200.

Studenci muszą liczyć się z tym, że stawki stypendiów będą niższe


- Przyczyną obniżenia stawek stypendiów w tym roku akademickim jest zmniejszenie dotacji ministerialnej o 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego przy (obserwowanym z roku na rok) równoczesnym wzroście liczby studentów korzystających z funduszu pomocy materialnej. Chcąc zapewnić wszystkim potrzebującym pomoc, uczelnia uznała, że lepiej będzie obniżyć kwoty stypendium niż pozostawić stawki i tym samym ograniczyć liczbę beneficjentów - informuje Ewa Mroczek, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym różnice w stosunku do zeszłego roku - jeśli idzie o niższe średnie ocen - są niewielkie, od 5 do 20 złotych. Okazuje się, że rektor uczelni dołożył jeszcze 120 tys. Dzięki temu, studenci nie stracą wiele. Najgorzej jednak będą mieć najzdolniejsi. W 2008 roku za średnią 4,9 mogli otrzymać nawet 900 złotych, w tym roku będzie to tylko 600 złotych.

Uniwersytet Przyrodniczy musiał również ograniczyć fundusze przeznaczone dla studentów.

- Wracamy do sytuacji z 2006. Od tego roku stawki stypendiów na naszej uczelni zdecydowanie wzrastały i to w tempie o wiele większym niż w przypadku innych uczelni, m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, który stawki stypendiów naukowych utrzymuje na tym samym poziomie - mówi Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Uczelnie zdecydowały, że lepiej obciąć stawki na stypendia naukowe niż zmniejszać limity stypendiów socjalnych. Na razie w najlepszej sytuacji jest Uniwersytet Wrocławski.


Czytaj również:

Studenci we Wrocławiu [serwis specjalny]
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto