Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oszacowali liczbę mieszkańców Wrocławia. Ile ona wynosi?

Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili badanie, które pozwoliły na oszacowanie liczby mieszkańców Wrocławia. Według nich, pod koniec 2022 roku we Wrocławiu mieszkało 900 tys. osób. To liczba większa o prawie 300 tys. w porównaniu ze statystykami GUS-u czy Spisu Powszechnego.

Badanie naukowcom Uniwersytetu Wrocławskiego zlecił Urząd Miejski. Według Jacka Sutryka, prezydenta miasta, statystyki są potrzebne po to, żeby właściwie zaspokoić potrzeby mieszkańców, m.in. transportowe czy edukacyjne.

Wyniki badań zaskoczyły nawet naukowców

Dane Głównego Urzędu Statystycznego i Spisu Powszechnego nie ukazują faktycznej liczby zamieszkałych we Wrocławiu. Według tychże danych, Wrocław ma 674 079 mieszkańców. To prawie 300 tysięcy mniej od ilości, którą oszacowali wrocławscy naukowcy.

- Statystyka publiczna nie jest w stanie wychwycić wszystkich informacji związanych z liczbą ludności. Wiele osób zmieniając miejsce zamieszkania, nie zmienia miejsca zameldowania i w zasadzie umyka statystyce publicznej – tłumaczy Robert Szmytke, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej, Pracowni Demografii i Statystyki.

Badania profesorów UWr były przeprowadzone bazując na 11 zbiorach danych i podziale miasta na 400 rejonów.

 • rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (2022-23)
 • lokalizacja mieszkaniowych inwestycji deweloperskich (2022-23)
 • liczba studentów we Wrocławiu (2021)
 • meldunki na pobyt stały i czasowy (2022-23)
 • szacunki liczby ludności na podstawie KBR 2018
 • liczba rezydentów z NSP 2021
 • budynki i kompleksy użytkowania terenu z BDOT10k
 • System Informacji Przestrzennej Wrocławia
 • dane PESEL
 • liczba lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, zamieszkałych i niezamieszkałych (2022-23)
 • dane dotyczące migracji (baza Demografia, GUS)

Jaki rejon Wrocławia ma najwięcej mieszkańców?

- We Wrocławiu są pewne dzielnice, które mają większą liczbę ludności, co wynika z uwarunkowań dotyczących typu zabudowy. Gęściej zaludnione są obszary, w których mamy duże osiedla zabudowań wielorodzinnych. Natomiast o wiele ciekawsze jest, gdzie mieszkańców znajduje się więcej niż wynika to z bazy PESEL. To przede wszystkim osiedla, w których odnotowujemy największy ruch budowlany, związany głównie z dużymi inwestycjami deweloperskimi – mówi prof. Robert Szmytke.

Według danych, najludniejszą ulicą Wrocławia jest ul. Grabiszyńska. Zamieszkuje ją ponad 10 tys. osób. Mniej, bo ok. 7 tys. osób mieszka na ul. Litewskiej. Gęsto zaludnione są także okolice Jagodna, ul. Nyskiej, Kościuszki, Traugutta i Promenad Wrocławskich.

Wrocław na podium najbardziej zaludnionych miast w Polsce

- Jeśli chodzi o duże miasta, spis powszechny wykazał, że Wrocław wyprzedził Łódź. Myślę, że to wiarygodna informacja. Wrocław jest więc na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wielkość – mówi prof. Szmytke.

Dane są zbliżone do rzeczywistej liczby, ale nie uwzględniają osób codziennie dojeżdżających do miasta. W grudniu urzędnicy mają zlecić przeprowadzenie przetargu na Kompleksowe Badania Ruchu, które obejmą Wrocław oraz dziewięć okolicznych gmin. Wyniki mają być dostępne pod koniec 2024 roku.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto