Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński, dziennikarz i społecznik z Wrocławia. Miał 41 lat

red
Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński
Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński fot. Paweł Relikowski
Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński nie żyje. Był dziennikarzem i społecznikiem wspierającym działania kampanii społecznych łamiących negatywne i stereotypowe postrzeganie osób niepełnosprawnych. Od kilkunastu lat sam też poruszał się na wózku inwalidzkim z powodu choroby – postępującego zaniku mięśni.

W 2003 roku wymyślił program i nazwę „W-skersi”. Ten spodobał się w Telewizji Polskiej i od października 2003, przez półtora roku był nadawany w programie I. Od marca 2008 roku magazyn wrócił na antenę TVP 1, z której ponownie został zdjęty po półtora roku. Stało się tak mimo pełnego poparcia przedstawicieli środowiska, a także jednogłośnej akceptacji działań Skrzyńskiego, wyrażonej w uchwale Rady Programowej TVP, pod przewodnictwem Janiny Jankowskiej.

Nagrody i wyróżnienia dla Bartłomieja Skrzyńskiego

Za swój program Bartłomiej Skrzyński otrzymał m.in. w 2003 roku statuetkę od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za „szczególny wkład w promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych i propagowanie integracji w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych. W 2008 roku, nazywany też „Skrzynią” dziennikarz, otrzymał za wymyślony przez siebie program i nazwę „W-skersi” Grand Prix w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Oczy otwarte” organizowanym przez warszawskie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na początku roku 2009 otrzymał także pamiątkowy puchar z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego za "wieloletnią działalność na rzecz propagowania sportu żużlowego w mediach".

Program "Bez barier"

Bartłomiej Skrzyński, jako zewnętrzny producent, wspólnie z przyjacielem produkował, realizował i prowadził program integracyjny „Bez barier”. Był on emitowany na antenie TVP Wrocław, a także na portalu internetowym www.bezbarier.tv. Magazyn i działania telewizyjne nie mają charakteru komercyjnego. Jako producenci i właściciele spółki cywilnej JB Media Plus, otrzymali w maju 2010 roku brązowy medal w konkursie Lodołamacze, w kategorii "Przedsiębiorca - Osoba Niepełnosprawna". Plebiscyt promuje pracodawców zatruniających osoby z niepełnosprawnością, jak i samych w-skersów, zakładających własną działalność.

Bartłomiej Skrzyński pomagał przy kampaniach społecznych m.in. we Wrocławskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (był m.in. jego społecznym Rzecznikiem Prasowym), Dolnośląskim Forum Integracyjnym, a także wielu innych organizacjach. Najczęściej robiąc to społecznie. Tworzył też od podstaw, zostając potem jego redaktorem naczelnym - portal niemabarier.dolnyslask.pl w ramach pilotażowego programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.

Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński - rzecznik

Był też współautorem różnego typu wydawnictw i insertów o łamaniu barier. Od wymyślonej przez „Skrzynię” nazwy programu „W-skersi” nadano imię wrocławskiemu krasnalowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim, który jest jednym z działań podejmowanych w ramach kampanii „Wrocław bez barier”. Skrzyński uczestniczył też m.in. w projektach „Poznajemy najstarszy Wrocław”, czy pilotażowym – pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej” – „Szkoła równa dla wszystkich”.

Ostatnio pełnił funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

W szkole średniej był m.in. prezesem Parlamentu Młodzieży Wrocławia, współtworząc Wolontariat Miejski na 46 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, a także organizując kampanie „Przeciwko przemocy” i raportując stan szkolnictwa w stolicy Dolnego Śląska.

Publikował m.in. we wrocławskich i ogólnopolskich dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach m.in. w „Słowie Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Taśmie w górę”, „Panoramie Dolnośląskiej”, „Integracji”, portalach internetowych. Od lat jego pasjami były: sport żużlowy o którym od kilkunastu lat pisał w „Tygodniku Żużlowym”, a także podróże, czym dzielił się z czytelnikami ogólnopolskiego pisma nie tylko dla niepełnosprawnych „Integracja”.

Jak mówić o niepełnosprawnych

"Skrzynia" miał za sobą także wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim m.in. o tym "jak pisać i mówić o osobach niepełnosprawnych". Jest absolwentem tej uczelni. Choć studia, obrona licencjata, zakończeniu studiuów magisterskich i obrona pracy - zajęły mu 12 lat. Jak sam mówił życie żaka to bowiem piękny stan i należy go kultywować, a przykłady Kazika Staszewskiego, czy Muńka Staszczyka najlepiej o tym świadczą. Swoję pracę pt.: "Od biednej Zosi po latającego W-skersa, czyli osoby niepełnosprawne w mediach" obronił tydzień po 31-szych urodzinach. Lubi mówić do mikrofonu i kontakt z ludźmi. Prowadził już różnego rodzaju imprezy, zarówno w klubie, jak i w plenerze. Jako nastolatek nagrał z Kumplem płytę, śpiewając i grając na gitarze.

Lubił ekstremalne przeżycia, za sobą ma już lot szybowcem i na paralotni, skok na bungee i nurkowanie. Wiele z tych rzeczy osiągnął dzięki, jak mówi, „szczęściu do dobrych ludzi na swojej drodze”.

źródło informacji: skrzynski.info.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto