Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wrocławskim dworcu pojawiły się książki w kształcie pistoletów [zdjęcia]

Redakcja
Książki-pistolety to światowy fenomen. Można je oglądać na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Czytaj: Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2013 [program]

Dzieła amerykańskiego artysty Roberta The oraz Australijczyka Nicholasa Jonesa są już we Wrocławiu. Obaj panowie rzeźbią w książkach nadając im drugie życie.

Robert The rzeźbi w książkach zamieszczając w nich grę z tytułem lub obrazem z okładki. Nowojorczyk tworzy w zniszczonych lub porzuconych egzemplarzach lądujących na śmietniku. W ten sposób Robert The chroni kulturę przed przed zamianą jej w śmieciowe odpady. Jego dzieła pokazywane są na całym świecie, a teraz także we Wrocławiu. Natomiast dla Nicholasa Jonesa źródłem inspiracji są zużyte podręczniki szkolne i słowniki czy podniszczone gazety. Jones z niechcianych już książek tworzy nowe dzieła, które można "czytać" na nowo. Fotografie ich prac można oglądać na dworcu Wrocław Główny do 12 grudnia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to idealna okazja do zapoznania się z niekonwencjonalnymi literackimi dziełami i metodami ich tworzenia lub czytania. Przykładem nieschematycznej metody zapoznawania się z treścią będzie kolejna odsłona "Czytania w ciemności" Rity Baum pod hasłem "Miasto tekstów". Przeprowadzony jedynie przy niewielkich błyskach świateł spektakl opowie losy kilkunastu bohaterów żyjących na co dzień w miejskiej przestrzeni. Za inscenizację odpowiedzialna jest grupa studentów filologii polskiej, Andrzej Artau Urbański oraz Marcin Czerwiński. "Miasto tekstów" odbędzie się 6 grudnia o godz. 18 w Stowarzyszeniu Rity Baum na ul. Ruskiej 46a.

Chętnych na przeprowadzenie dyskusji o książkach zaprasza Fundacja Legalna Kultura, która przeprowadzi wykład pt. "Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej dla twórców i odbiorców kultury" (5 grudnia, godz. 15:00, sala F). Natomiast 8 grudnia Oficyna Wydawnicza ATUT o godz. 13:30 w sali F weźmie na tapetę kino niemieckie. Tego samego dnia w trakcie spotkania z Danielą Przyłęcką o 10:30 w sali E dowiecie się, jak odbudowywano Wrocław po wojnie.

Tymczasem koneserzy Witkacego spotkają się 6 grudnia o 18 w Przejściu Żelaźniczym. O pierwszym tomie "Listów Stanisława Ignacego Witkiewicza" opowiedzą profesorowie Janusz Degler i Tomasz Pawlak. Tego samego dnia w sali F1 odbędzie się wykład poświęcony sprzedażom, publikacji i tworzeniu książek tradycyjnych, ale również na telefony czy tablety.

5 grudnia o 17.00 w Muzeum Narodowym, Anda Rottenberg zaprezentuje dzieło "Skarby Sztuki Muzeum Narodowe we Wrocławiu". Fragmenty książki przy dźwiękach Zespołu Wokalnego Cantus Olaviensis wygłosi Edwin Petrykat.

W tym roku w związku z targami czeka nas także niespodzianka mobilna! W Google Play: http://bit.ly/WTDK aplikacja można pobrać bezpłatną aplikację Wrocławskich Targów Dobrych Książek na swój telefon, dzięki której program, plan stoisk i inne informacje dotyczące Targów będziemy mieć zawsze pod ręką.
Więcej informacji o programie znajdziemy również na www.wpdk.pl oraz na Facebooku targów: http://bit.ly/WPDKfb

Zobacz galerię

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto