MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trzonolinowiec we Wrocławiu - pomiędzy pięknem widoków a groźbą zawalenia. Zajrzeliśmy tam, gdzie nikt nie zagląda

Aneta Kolesińska
Trzonolinowiec we Wrocławiu poddawany ekspertyzom, ludzie mogą tu mieszkać tylko do lipca 2024 roku
Trzonolinowiec we Wrocławiu poddawany ekspertyzom, ludzie mogą tu mieszkać tylko do lipca 2024 roku Aneta Kolesińska
Trzonolinowiec we Wrocławiu, znany z pięknych widoków na centrum miasta, stał się miejscem ciągłej niepewności dla swoich mieszkańców. Pomimo stałego monitoringu stanu technicznego budynku, są zaniepokojeni i planują wyprowadzki. Jak wygląda życie w budynku, który mógłby się zawalić? Nasza reporterka przemierzyła kręte piwnice, dach i opuszczone mieszkania Trzonolinowca, aby przybliżyć Wam tę sytuację. Zobaczcie słynny budynek, jakiego nie znacie.

Stan techniczny Trzomolinowca we Wrocławiu jest stale monitorowany i budynku jest stale monitorowany i póki co nie zagraża bezpieczeństwu lokatorów.

Wnioski z ekspertyz - remont czy rozbiórka Trzonolinowca we Wrocławiu?

Mieszkańcy Trzonolinowca otrzymali raport ze stanu technicznego budynku pod koniec lipca 2023 roku. Konkluzje były niepokojące - konieczność przeprowadzenia remontu lub nawet rozbiórki obiektu. Jednak jego autorzy nie przekonali mieszkańców do rzetelności sporządzenia dokumentu - nie weszli bowiem do środka, aby ocenić stan techniczny obiektu.

Kolejna ekspertyza została wykonana przez Politechnikę Wrocławską, bo w rzetelność poprzedniej wątpił także Nadzór Budowlanu. Jej wyniki były jednoznaczne: budynek jest stabilny, ale nie może pozostać zamieszkały. W grudniu wpisano budynek na listę zabytków i podjęto decyzję o remoncie.

Wrocławski Trzonolinowiec i codzienność mieszkańców na krawędzi

Mieszkańcy Trzonolinowca muszą żyć z myślą, że ich dom może ulec zawaleniu. Pan Hubert Gałuszka, jeden z mieszkańców Trzonolinowca, mówi:

- Jest to trudna sytuacja, każdy podejrzany dźwięk lub skrzypnięcie sprawia, że kieruję wzrok w stronę sufitu mieszkania.

Mimo pięknych widoków z balkonu, pan Hubert nie cieszy się swoim mieszkaniem, które kupił zaledwie 2 lata temu.

Przyszłość mieszkańców Trzonolinowca wciąż niepewna

Niektórzy mieszkańcy już rozpoczęli wyprowadzki, inni wciąż czekają na przyznane mieszkania zastępcze. Eksperci uważają, że optymalnym terminem wyprowadzki jest lipiec 2024.

- Wszyscy mamy poczucie zagrożenia, nikt nie bagatelizuje problemu. Ważne są decyzje o nadchodzącej wyprowadzce oraz wypełnienie nakazów z decyzji Nadzoru Budowlanego, która zleciła przeprowadzenie remontu i wzmocnienie konstrukcji - dodaje pan Hubert.

Mieszkańcy mogą pozostać w budynku do końca lipca 2024 pod warunkiem, że zostanie wykonana ekspertyza przeciwpożarowa. Dodatkowo, co trzy tygodnie, muszą być badane "częstości drgań poprzecznych lin ponad dachem i ukośnych zastrzałów w poziomie parteru". Jeśli badania wykażą "zmianę poziomu wytężenia", lokatorzy będą musieli wyprowadzić się natychmiast.

Zobaczcie zdjęcia Trzonolinowca, także z perspektywy piwnicy i dachu oraz opuszczonych mieszkań. Wejdźcie w galerię poniżej:

Trzonolinowiec we Wrocławiu poddawany ekspertyzom, ludzie mogą tu mieszkać tylko do lipca 2024 roku

Trzonolinowiec we Wrocławiu - pomiędzy pięknem widoków a gro...

Zobaczcie też film o Trzonolinowcu we Wrocławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Tutaj znajduje się Trzonolinowiec, jeden z najbardziej nietypowych i najsłynniejszych budynków mieszkalnych Wrocławia, zobacz na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto