Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe zachęca najmłodszych do zwiedzania

Marta Wróbel
Autorka przewodników przekonuje, że spacer po muzeum też może być rozrywką
Autorka przewodników przekonuje, że spacer po muzeum też może być rozrywką
Co się stało z sarkofagiem księcia Henryka IV Probusa, który w XIII w. władał Wrocławiem? Czy sosułka, którą trzyma mały Jezus na słynnym obrazie św. Anny Samotrzeciej, różni się od smoczka? Z czego robiono farby olejne w czasach Michaela Willmanna, zwanego "śląskim Rafaelem"? Dlaczego w herbie Wrocławia jest orzeł? Na te i inne pytania odpowiada w przewodnikach dla dzieci "Galeria sztuki średniowiecznej.

"Sztuka śląska XII-XVI wieku" i " Galeria sztuki nowożytnej. Sztuka śląska XVI-XIX wieku" odpowiada Magdalena Musiał z działu oświatowego wrocławskiego Muzeum Narodowego. Przewodniki kosztują tylko 8 zł i może je w siedzibie muzeum kupić każdy zainteresowany edukacją swojej pociechy (w wieku 6-12 lat) rodzic. Nie tylko zresztą edukacją.

- Pracując od dziesięciu lat z dziećmi, zwracam uwagę na to, co ich interesuje, i na to, jakie zadają pytania. Spacer po muzeum może być dla nich nich także rozrywką - przekonuje autorka przewodników. I dodaje:
- Można przeglądać je w domu, ale warto wybrać się do muzeum i, spacerując między pomieszczeniami wystawowymi, czytać je z dziećmi na zasadzie pytań i odpowiedzi.

Taka jest też formuła pięknie ilustrowanych książeczek. Na wyróżnione pogrubioną, kolorową czcionką pytania znajdziemy w wydanych przez muzeum przewodnikach dość krótkie, pełne ciekawostek odpowiedzi.

- Starałam się opisać zarówno te najciekawsze, jak i te najważniejsze muzealne eksponaty. I przystępnie opowiedzieć o ich historii- mówi Magdalena Musiał. Podczas gdy, szczególnie na Zachodzie, takich przewodników dla najmłodszych nie brakuje, u nas wciąż są rzadkością. Wydają je duże placówki, jak Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Pałac w Wilanowie. To pierwsze takie publikacje wrocławskiego muzeum, które w tym roku planuje wydać dwie kolejne książeczki.

- Przygotowuję przewodniki dotyczące malarstwa polskiego i sztuki współczesnej. Nowa wystawa niedługo znajdzie swoje miejsce na poddaszu Muzeum Narodowego - mówi Magdalena Musiał.

W Muzeum Narodowym co miesiąc odbywają się zajęcia ze sztuki - dla najmłodszych. Termin najbliższych wykładów to 9 stycznia (Grzegorz Wojturski opowie o najciekawszych legendach związanych z wrocławskimi zabytkami). Więcej o zajęciach na stronie www.mnwr.art.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto