MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spłonął pałac Stolbergów we Wrocławiu. Wiemy, jakim zniszczeniom uległ ten piękny zabytek

Aneta Kolesińska / Jerzy Wójcik
W niedzielny wieczór, Wrocław i jego mieszkańcy byli świadkami ogromnej tragedii kulturowej. Pałac Stolbergów, zabytek o nieocenionej wartości historycznej, został całkowicie strawiony przez ogień. Ten smutny incydent nie tylko pozbawił miasto jednego z jego architektonicznych skarbów, ale również wzbudził wiele pytań dotyczących przyszłości ochrony zabytków w regionie.

Historia i znaczenie pałacu

Pałac Stolbergów, zlokalizowany na wrocławskich Świniarach, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii miasta. Wybudowany w 1845 roku w stylu neogotyku florenckiego, stał się nie tylko zacisznym azylem dla swoich mieszkańców, ale także symbolem trwałości i elegancji. Jego historia sięga czasów, gdy był własnością wrocławskiego magistratu i przetrwał zarówno II wojnę światową, jak i okres, gdy mury pałacu gościły PGR.

W 2020 roku, w obliczu rosnącej degradacji, pałac wraz z przyległym do niego 3,5-hektarowym parkiem został wystawiony na sprzedaż za kwotę 4 696 000 złotych. Właściciel, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), miał nadzieję na znalezienie nabywcy, który przywróciłby obiektowi dawny blask.

Ogień, który wybuchł w niedzielny wieczór, szybko pochłonął większość zabytkowej struktury. Pomimo wysiłków 19 zastępów strażaków, którzy walczyli z płomieniami przez całą noc, pałac został zredukowany do zgliszcz. W poniedziałkowy poranek, choć główne źródło ognia zostało opanowane, z ruin wciąż wydobywał się dym, świadcząc o skali zniszczeń.

"Choć na tym etapie nie mówimy o podpaleniu, złożyliśmy zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia

przestępstwa, okoliczności wypadku będzie badać prokuratura. Jesteśmy też po wstępnych ustaleniach z Konserwatorem Zabytków" - mówi Waldemar Reduch, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu.

Reakcja Konserwatora Zabytków

W odpowiedzi na katastrofę, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków szybko zareagowali, udając się na miejsce zdarzenia w celu oceny szkód. Dokonano szczegółowej dokumentacji zniszczeń, w tym zdjęć z drona, które posłużą do dalszych działań mających na celu odbudowę tego, co zostało z pałacu.

W ubiegłym roku, po kontroli stanu zachowania pałacu, wydano nakaz przeprowadzenia prac remontowych. Niestety, pomimo tych wysiłków, nie udało się zapobiec tragedii.

"- Na tym etapie najważniejsze jest zabezpieczenie terenu przed wejściem osób postronnych. Czekamy na ustalenia Nadzoru Budowlanego oraz Konserwatora Zabytków" - dodaje zastępca dyrektora, Waldemar Reduch.

Przyszłość pałacu Stolbergów

Straty, jakich doznał pałac Stolbergów, są jeszcze nie w pełni oszacowane, ale jest jasne, że odbudowa zabytku będzie ogromnym wyzwaniem. Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, w tym to, czy możliwe będzie przywrócenie pałacu do stanu sprzed pożaru.

To tragiczne wydarzenie jest przypomnieniem o znaczeniu ochrony naszego dziedzictwa kulturowego i konieczności dbania o zabytki, które są świadkami historii. Pałac Stolbergów, choć obecnie jest tylko cieniem swojej dawnej świetności, pozostaje ważnym symbolem dla Wrocławia i jego mieszkańców.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto