Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca Przyjazne Seniorom

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Wrocławskie Centrum Seniora chce wyróżnić w naszym mieście miejsca szczególnie przyjazne osobom starszym.

- Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ponad sto tysięcy mieszkańców Wrocławia to właśnie osoby starsze. Chcemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i uhonorować zakątki miasta szczególnie przyjazne seniorom - mówi Robert Pawliszko, kierownik centrum.

Prace nad projektem ruszyły w styczniu 2009 roku. Wiosną wydano pierwsze certyfikaty. Do tej pory przyznano ich zaledwie sześć, ale w kolejce do weryfikacji czeka już kolejnych piętnaście miejsc. Decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje pięcioosobowa komisja, składająca się z: dwóch przedstawicieli seniorów, dwóch pracowników Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego oraz z jednego przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Robert Pawliszko


- Najczęściej propozycje nadania takiego statusu wypływają ze strony seniorów. Niejednokrotnie jednak zainteresowane placówki zgłaszają się same. My musimy je sprawdzić - dodaje.

Do projektu mogą zgłaszać się wszyscy, którzy uważają, że prowadzona przez nich restauracja czy sklep przystosowane są do potrzeb osób starszych. Istnieje również możliwość zgłoszenia takiego miejsca przez grupę piętnastu osób.

- Głównymi kryteriami, którymi kierujemy się przy weryfikacji miejsc są przede wszystkim specjalne oferty przeznaczone dla osób starszych, w tym rabaty i zniżki. Niezwykle ważny jest też brak przeszkód komunikacyjnych. Chcemy pozytywnie motywować prywatne firmy. Naszym celem nie jest wytykanie błędów, choć nie ukrywam, że czasami właśnie to by się przydało. Szkoda jednak czasu i energii na walkę z takimi instytucjami jak MPK - dodaje.

Zdaniem Roberta Pawliszko MPK przedkłada "estetykę" nad funkcjonalność. - Przejawia się to tym, że numery na autobusach czy tramwajach są zbyt małe, żeby mogli je dostrzec  seniorzy - tłumaczy.

- Ludzie najczęściej skarżą się na zbyt wysokie, niewygodne wejścia do tramwajów czy autobusów - mówi Janina Kulesza, mieszkanka okolic Rynku. - Znacznie większy problem stanowią nierówne chodniki, o które łatwo się potknąć - dodaje.

Czy zatem Wrocław jest miastem przyjaznym seniorom? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

- Są miejsca przyjazne seniorom. Te, które znamy i te, o których jeszcze nie wiemy. Zależy nam, aby zebrać je wszystkie i pokazać ludziom. Krok po kroku zaangażujemy w naszą akcję cały Wrocław i wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy jest to miasto sprzyjające osobom starszym.

W ramach współpracy Centrum Seniora koordynuje działania około pięćdziesięciu organizacji. Jak zapowiada Robert Pawliszko, to tylko preludium do dalszych akcji.

- Chcemy, aby już od sierpnia ruszył kolejny projekt - Przyjaciel Seniora. Tym samym pokażemy, że są wśród nas ludzie z pasją, którzy chcą działać na rzecz osób starszych. Zresztą nie poprzestaniemy na tym - dodaje.

Dotychczas certyfikaty uzyskały:

1. Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Żeromskiego 37
2. Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Skwierzyńska 23
3. Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Komuny Paryskiej 11
4. Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kościuszki 67
5. Klub Seniora działający przy Stowarzyszeniu "Żyć Inaczej", ul Kamieńskiego 10B
6. Stowarzyszenie pod wezwaniem Matki Boże Nieustającej Pomocy "Przyjaciele Seniorów", ul. Kraszewskiego 2

Warunkiem uzyskania Certyfikatu jest Zgłoszenie kandydatury na adres mailowy [email protected] lub osobiście do siedziby Organizatora na pl. Dominikański 6, pok.40.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto