Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura do zmiany. Czy będzie pięć egzaminów obowiązkowych?

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Czy maturzyści będą musieli zdawać 5 egzaminów obowiązkowych
Czy maturzyści będą musieli zdawać 5 egzaminów obowiązkowych archiwum mm
Takiej matury chcą rektorzy szkół wyższych. MEN: - Weźmiemy to pod uwagę.

Ranking uczelni 2011: Politechnika Wrocławska najlepsza w mieście

A konkretnie Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, będąca zrzeszeniem rektorów polskich szkół wyższych. Po co takie zmiany w maturze? Chodzi o większą specjalizację uczniów i ułatwienie w dostaniu się na studia.

Więcej egzaminów na maturze i mniej przedmiotów?

- Część obowiązkowa pozostanie bez zmian, natomiast w części do wyboru nastąpią dwie zmiany: wybrane przedmioty będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym - informuje prof. dr hab. Katarzyna Hałasińska-Macukow, przewodnicząca KRASP-u. - Zdający będzie miał obowiązek wybrać co najmniej dwa przedmioty dodatkowe.

KRASP zaproponował także skrócenie listy przedmiotów do wyboru. Usunięte zostałyby te najrzadziej wybierane przez uczniów. Chodzi tu o wiedzę o tańcu, język łaciński i kulturę antyczną, historię muzyki i filozofię. Pozostałe przedmioty podzielone zostałyby na dwie grupy.

- W pierwszej z nich znalazłoby się siedem przedmiotów - informuje Chałasińska-Macukow. - Tojęzyk polski, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia. Do drugiej grupy weszłyby następujące przedmioty: język obcy nowożytny, język mniejszości etnicznych i języki regionalne, WOS, informatyka i historia sztuki.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie począwszy od roku szkolnego 2014-2015.

Zmiany zasad matury mają pomóc uczniom

Uchwała KRASP-u w sprawie nowych zasad egzaminu maturalnego została poparta m.in. przez prof. Marka Bojarskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Bojarski przyznał, że zmiany w systemie edukacji są niezbędne. Mają one poprawić poziom nauczania.

- Takie zmiany są potrzebne - podkreśla prof. Marek Bojarski. - Wykreślając z przedmiotów maturalnych filozofię czy wiedzę o tańcu, nie chcemy wprowadzać ograniczeń dla uczniów. Takie przedmioty zdaje bardzo mało osób i wiąże się to z dużymi kosztami finansowymi. A pięć obowiązkowych przedmiotów na maturze ma pomóc w lepszym przygotowaniu uczniów na studia - dodaje.

A co na proponowane zmiany w maturze Ministerstwo Edukacji Narodowej? Jak zapewnia biuro prasowe, uchwała KRASP-u jest dla MEN-u bardzo ważna.

- Minister Hall uczestniczyła w spotkaniu KRASP, na którym to stanowisko było prezentowane - informuje biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Stanowisko KRASP jest dla MEN bardzo ważne, ponieważ egzamin maturalny to jednocześnie egzamin rekrutacyjny na studia.

Czy maturzyści będą musieli pisać pięć egzaminów obowiązkowych?


Pomysł zwiększenia liczby obowiązkowych przedmiotów na maturze i wyrzucenie filozofii czy języka łacińskiego podoba się także nauczycielom. Irena Podgórska, dyrektorka I LO we Wrocławiu zmiany popiera, choć zaznacza, że zbyt dużo modyfikacji w maturze nie wyjdzie uczniom na dobre.

- Dobrze, że egzaminy wewnątrzszkolne - do których należy również matura - są doskonalone - uważa Irena Podgórska.- niemal 90 proc. naszych uczniów na maturze wybiera dwa dodatkowe przedmioty, chcą zwiększyć szansę dostania się na wybrany kierunek studiów. Więc myślę, że dla nich takie zmiany to nic nowego i dobrze, że dwa dodatkowe przedmioty zostaną uznane za obowiązkowe. Jedyne, co mnie martwi, to zbyt częste wprowadzanie zmian w maturach. Uczniowie mogą się w tym pogubić.

Uczniowie nie chcą zmian zasad matury

A co na to najbardziej zainteresowani, czyli uczniowie, których w najbliższym czasie czeka egzamin maturalny? Zdaniem Anny Maćkowiak, licealistki z Wrocławia, polski system edukacyjny nie należy do najlepszych.

- Zmian jest zdecydowanie za dużo - uważa Anna Maćkowiak - i trudno się do nich przyzwyczaić. Za szybo to się zmienia. Najpierw mieliśmy pana Giertycha i amnestię, potem na maturze pojawiła się obowiązkowa matematyka i teraz szykuje się kolejna duża zmiana, która moim zdaniem, jest niepotrzebna.

Tomasz Górski, licealista z Wrocławia, również nie jest zadowolony z proponowanych zmian. Powód? Chce zdawać na maturze filozofię.

- Rozumiem, że usunięcie historii tańca czy języka łacińskiego ma sens - mówi Tomasz Górski. - Ale filozofii mogliby zostawić w spokoju. To bardzo fajny przedmiot i z pewnością przyda mi się potem na studiach. Nie rozumiem takich pomysłów.


Czytaj też:
Matura 2011 - serwis specjalnyŚwięto Wrocławia 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Era Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto