MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mały jubileusz zoo we Wrocławiu. 65 lat od reaktywacji [zobaczcie archiwalne zdjęcia]

Redakcja
archiwum Zoo Wrocław
W 1948 roku, dzięki inicjatywie zoologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, ponownie udało się otworzyć ogród w zniszczonym mieście.

**Zobacz:

Jak wypada wrocławskie zoo na tle innych ogrodów [zdjęcia]

**

Jak wspominał dr Karol Łukaszewicz, pierwszy powojenny dyrektor zoo, zanim to jednak nastąpiło ogród był ruiną. Cały teren usiany był lejami po bombach, budynki zniszczone, a drzewa poprzewracane. Wiele zwierząt zginęło w wyniku przeziębień, część zastrzelono, a te, które ocalały wywieziono w 1946 r. do innych ogrodów zoologicznych w Polsce. Na terenie zoo hodowcy na własną rękę zaczęli uprawiać warzywa, hodować świnie i gęsi.

Rok później doskonałą okazją do poruszenia tematu odbudowy zoo była zbliżająca się Wystawa Ziem Odzyskanych. Po kilku miesiącach, latem 1948 r., udało się znowu uruchomić placówkę - pierwotnie w jej przedwojennych granicach. Zoo zajmowało wtedy 14 hektarów. Na początku do oglądania było zaledwie 60 gatunków zwierząt, głównie krajowych. Dla porównania: dziś jest tam około 823 gatunków fauny z całego świata, co stanowi absolutny polski rekord. W ogrodzie żyją 5663 zwierzęta.


Zobacz pełną galerię zdjęć

W 1956 roku przyłączono do zoo duży teren po Wystawie Ziem Odzyskanych. W kolejnych latach w ogrodzie zaczęły się krok po kroku pojawiać coraz bardziej egzotyczne zwierzęta. Powróciły niektóre przedwojenne okazy. W 1952 roku pojawiły się pierwsze w Polsce orangutany, w 1960 r. żyrafa, pięć lat lat później nosorożec, a w 1970 r. pierwsza w Polsce para goryli.

Przez 65 lat w ogrodzie zaszły ogromne zmiany. Wyremontowano i unowocześniono wiele pawilonów, wybiegów, alejek. Powstały nowe obiekty. W tej chwili zoo ma 33 ha i jedną z najbogatszych oraz najcenniejszych kolekcji zwierząt.

Największą inwestycją jest teraz bez wątpliwie Afrykarium (czytaj: Budowa Afrykarium we Wrocławiu: Robi się! [zdjęcia]). Powinno zostać otwarte 2015 roku, czyli w momencie wielkiego jubileuszu 150-lecia istnienia placówki (do pierwszego otwarcia doszło 10 lipca 1865). Tak więc z okazji otwarcia na organizowanej przez wrocławskie zoo międzynarodowej konferencji EAZA (Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) można się spodziewać wizyty gości z ponad 900 ogrodów zoologicznych ze świata.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto