18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej Zegan złapany na dopingu

PK
Maciej Zegan zarzeka się, że nie stosował dopingu
Maciej Zegan zarzeka się, że nie stosował dopingu Janusz Wójtowicz
Wrocławski radny (z klubu Rafała Dutkiewicza), a do niedawna zawodowy bokser, Maciej Zegan, został przyłapany na stosowaniu dopingu. W organizmie 36-letniego wrocławianina, po jego ostatniej walce z Niemcem Eduardem Trojanowskim (4 grudnia 2010 r.), wykryto niedozwolone substancje z najbardziej zabronionej grupy S1 - sterydów anabolicznych androgennych (clenbuterol i epi oksandrolon oraz stymulanty z grupy S6).

- Na około dwa tygodnie przed walką złapałem kontuzję. Bolał mnie łokieć, a lekarz zapisał mi jakieś środki. Ja się na tym nie znam i z wszelkimi oświadczeniami wstrzymam się, aż lekarz wróci z wakacji z Dubaju. To będzie ok. 25 lutego. Wtedy wszystko z nim wyjaśnię i zajmę stanowisko w tej sprawie - tłumaczy nam Maciej Zegan.

Mimo że po tej przegranej walce wrocławianin zakończył karierę w ringu, a od jesieni zasiadł w ławach Rady Miasta Wrocławia, to zgodnie z przepisami został zdyskwalifikowany na dwa lata przez Polski Związek Bokserski.

- Żaden lekarz nie zapisze clenbuterolu. To samo było w przypadku hiszpańskiego kolarza Alberto Contadora czy naszego kajakarza Adama Seroczyńskiego - wyjaśnia nam prof. Jerzy Smorawiński, przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Clenbuterol jest uznawany za bardzo silny środek i zaliczany do tzw. twardego dopingu. Jego stosowanie przyspiesza przyrost masy mięśniowej oraz zwiększa siłę organizmu. Ma też jednak własności kataboliczne dla tłuszczu w tkankach, tzn. spala go i jest stosowany w celu zrzucenia masy, bo nie pozbawia siły i rzeźby.

- W Chinach czy innych krajach poza Unią Europejską czy USA stosuje się go do tuczu zwierząt - dodaje prof. Smorawiński. - Z kolei nadrolonem były kiedyś skażone odżywki z rynku amerykańskiego. Jednak dziś to już nie jest tłumaczenie, bo każdy sportowiec wie, że trzeba zażywać odżywki ze specyfikacją. Natomiast stymulanty z grupy S6 to środki działające krótko i pobudzająco, np. efedryna. Bokserzy mieli je na rękawicach, aby pobudzać się w trakcie walki - wyjaśnia prof. Smorawiński i dodaje, że z tej sytuacji Maciejowi Zeganowi trudno będzie się wytłumaczyć. - Żadne wyjaśnienia lekarza tutaj raczej nie pomogą - kończy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto