Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwowskie berła i Akademia Młodych Uczonych i Artystow we Wrocławiu

Ania Kolmas
Ania Kolmas
W Oatorium Marianum będzie można oglądać insygnia Uniwersytetu Jana Kazimierza. Jest też dobra wiadomość dla uzdolnionych studentów. Jeszcze w tym roku ruszy Akademia Młodych Uczonych i Artystów, wspierająca młode talenty.

Tegorocznym uroczystościom związanym z inauguracją nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim towarzyszyć będzie prezentacja insygniów lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Berła zaprezentuje jutro rektor UWr prof. Marek Bojarski w Auli Leopoldina. Oglądać je będzie można od 1 do 6 października w Oratorium Marianum.

Insygnia powstały w 1862. Wykonane zostały ze srebra, są częściowo pozłacane. Z wojennej zawieruchy uratował je rektor Uniwersytetu Lwowskiego. W 1951 przekazał je Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie na stałe przebywają do dziś.

Akademia Młodych Uczonych i Artystów

Początek roku akademickiego stał się też świetną okazją, aby ogłosić, że jeszcze tej jesieni swoją działalność rozpocznie Akademia Młodych Uczonych i Artystów. Jest to inicjatywa wspierająca wybitnie uzdolnionych, młodych naukowców i artystów. Akademia ma być miejscem interdyscyplinarnej wymiany myśli, realizowania wspólnych przedsięwzięć na pograniczu różnych dziedzin nauki i sztuki.

- W akademii będziemy tworzyć programy badawcze i wokół nich skupiać ludzi: naukowców i sponsorów. Zarówno akademia, jak i jej członkowie, powinni nawiązywać współpracę z ludźmi z kręgu biznesu - mówi opiekun akademii, prof. Tadeusz Luty.

Jej członkowie zostaną wybrani przez honorową kapitułę. Zaproszenie skierowane jest do osób w wieku do 35 lat, wywodzących się ze środowisk akademickich uczelni skupionych w kolegium rektorów Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry. Kandydaci muszą posiadać wybitne osiągnięcia w swojej dyscyplinie. Muszą oni uzyskać rekomendację od rady naukowej macierzystej uczelni lub od grona profesorów, do których zwrócą się członkowie kapituły.

Wsparcie dla zdolnych

- Chcemy, aby młodzi, zdolni naukowcy i twórcy mieli szansę podjęcia samodzielnej, kreatywnej pracy badawczej. Członkostwo w akademii ma dodaj jej prestiżu, ułatwić ubieganie się o granty i stypendia badawcze, pomóc w nawiązywaniu kontaktów ze sponsorami - mówi prof. Tadeusz Luty. - Chcemy też, żeby najzdolniejsi, młodzi uczeni czuli się silnie związani z Wrocławiem i nie chcieli stąd wyjeżdżać - dodaje.

Akademia tworzona jest na wzór tego typu instytucji działających już w Niemczech i w Austrii. Na razie ma objąć swym działaniem rejon Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Jeśli realizacja projektu się powiedzie, zostanie on rozszerzony na inne rejony kraju.


Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto