Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs nie był ustawiony - Dutkiewicz o kontrowersjach wokół ESK 2016 dla Wrocławia

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Brama ESK 2016 w Rynku
Brama ESK 2016 w Rynku Michał Potocki
Jeśli ktoś mówi, że byliśmy faworyzowani w konkursie na ESK 2016, to daje świadectwo ogromnej głupoty - mówi prezydent Wrocławia.


Wrocław został ESK 2016. Gratulujemy!

21 czerwca w warszawskich Łazienkach ogłoszono werdykt konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2016. Jury złożone z 13 ekspertów jednogłośnie przyznało ten prestiżowy tytuł Wrocławiowi. Po ogłoszeniu werdyktu pojawiły się opinie, że stolica Dolnego Śląska była faworyzowana w konkursie, a na miasto spadł grad krytyki. Powód? Ogłoszenie przez ministra kultury decyzji o przyznaniu Wrocławiowi 100 mln zł dotacji w dniu, kiedy wizytowali go eksperci ESK (zobacz: Wrocław pupilem Zdrojewskiego w walce o ESK 2016? Minister: Mam żal do autorów listu)

  • O zamieszaniu, które powstało wokół Wrocławia-Europejskiej Stolicy Kultury 2016, rozmawiamy z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem.

Po otrzymaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Wrocław jest krytykowany przez inne miasta, które sądzą, że wynik jest ustawiony. Byliśmy faworyzowani w tym konkursie? Jeśli ktoś tak mówi, to daje świadectwo ogromnej głupoty oraz tego, że w jego mentalnym świecie tego rodzaju rzeczy są dopuszczalne. Poza tym obraża 13 jurorów reprezentujących m.in. poważne instytucje europejskie, ministra Zdrojewskiego i mnie. Jest taki dziwny obyczaj w Polsce, że jak ktoś odniesie sukces, to się go za nogawki próbuje ściągnąć w dół, mówiąc, że oszukał lub wmieszała się w to polityka. A my przecież mieliśmy do czynienia z rywalizacją między pięcioma znakomitymi projektami i decyzją jury wygrała aplikacja Wrocławia. Ja pochodzę z tej jaśniejszej strony świata, w której nie za wszystkim kryją się spiski. Minister Zdrojewski nie pomagał żadnemu miastu uczestniczącemu w konkursie.

Nie sądzi Pan, że minister Zdrojewski zrobił nam jednak niedźwiedzią przysługę, ogłaszając decyzję o przyznaniu dotacji akurat w dniu wizyty ekspertów ESK?

W ramach tej decyzji ministerstwo rozdzieliło kilkaset milionów. Część z tych pieniędzy, i jest to bardzo zacna kwota, poszła do Warszawy i nie słyszałem, żeby były jakieś protesty w tej sprawie, a przecież stolica też walczyła o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pieniądze, które trafią do Wrocławia, są przeznaczone dla dwóch obiektów - Opery Wrocławskiej, która nie jest instytucją miejską oraz dla Pawilonu Czterech Kopuł, który też nie podlega miastu. Prawdę powiedziawszy, gdyby nie list protestacyjny z Lublina, nie dowiedziałbym się o tym, że te dotacje w tym terminie się dokonały...

Jak wyglądała wczorajsza prezentacja Wrocławia w Warszawie. Co nasza delegacja przedstawiła jury? Prezentacja była przygotowywane przez Konrada Imielę i Karola Rakowskiego, który nadzorował sprawę muzyki i dźwięku. Na początku przedstawiliśmy się, a potem przeszliśmy do prezentacji - pierwsza część była odwołaniem do ostatnich wydarzeń w krajach arabskich. Nawiązaliśmy do mitu Solidarności i do zobowiązań, jakie na nas nakłada ten ruch. Potem przeszliśmy do opowiadania tego, co jest w aplikacji. Naszymi rekwizytami były trzy rulony papieru, które rozwinęliśmy przed jurorami.

Co znalazło się na rulonach?

Na pierwszym było 600 projektów, które do biura ESK złożyli mieszkańcy Wrocławia i organizacje pozarządowe, na drugim inwestycje, jak stadion czy nowa sala koncertowa - Narodowe Forum Muzyki. Tu zagraliśmy kontrapunktem - opowiadając o ważnych dla miasta inwestycjach, w tle na ekranie wyświetlaliśmy zdjęcia z biedniejszej części miasta - Nadodrza. Następnie zaprezentowaliśmy budżet, w którym pokazywaliśmy, że stać nas na ESK 2016. Już po pierwszej prezentacji, która była kilka miesięcy temu, zaproponowaliśmy największy budżet na ESK 2016 spośród wszystkich polskich kandydatów.

Po lewej "Vrotslove" - klip promujący Wrocław, po prawej wideo z rzekomym falstartem Dutkiewicza w czasie ogłoszenia wyników ESK


ESK 2016 dla Wrocławia to wielki sukces, ale i wyzwanie. Miasto musi się zabrać ostro do pracy. Jakie projekty, wydarzenia pojawią się w naszym mieście w ramach ESK 2016?

Po pierwsze chcemy powiększyć infrastrukturę kulturalną Wrocławia. Mamy teatry, będziemy mieli dużą salę koncertową, a jest nam potrzebne jeszcze muzeum sztuki współczesnej - to się powinno stać do 2016 roku. Chcemy też, żeby w 2016 roku zrealizowanych zostało wiele interesujących projektów.

Jakie wydarzenia w 2016 roku czekają na wrocławian?

Jeszcze dokładnie tego nie wiemy, bo dopiero teraz, kiedy zostaliśmy Europejską Stolicą Kultury 2016, rozpiszemy konkurs, w wyniku którego wyłonimy dyrektora artystycznego ESK 2016. Natomiast, niezależnie od wyboru dyrektora, do paru rzeczy już się przygotowujemy. Zdołaliśmy ściągnąć do Wrocławia w 2016 roku Olimpiadę  Teatralną - to największe wydarzenie teatralne na świecie. Poza tym w 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska będzie Trybuna Kompozytorów - impreza, na którą zjeżdżają rozgłośnie radiowe z całego świata, żeby promować muzykę współczesną.


Czytaj też:

**

Regiopedia - twój region w sieciŚwięto Wrocławia 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto