Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica, z której bije blask złotego słońca, czyli Rynek 6

Aleksandra Buba
W kamienicy Pod Złotym Słońcem gościli królowie i cesarze
W kamienicy Pod Złotym Słońcem gościli królowie i cesarze Janusz Wójtowicz
Niegdyś na salonach bogatych właścicieli tej kamienicy gościli królowie. Przez długi czas w jej murach mieściło się Muzeum Sztuki Medalierskiej, w przyszłości powstanie tu muzeum, w którym zagości oryginał "Pana Tadeusza".

Pierwsza wzmianka o właścicielach kamienicy pochodzi z początków XVI w. Dom należał wówczas do patrycjuszowskiej rodziny Bockwitzów i już wtedy można było mówić o jego królewskiej randze. W 1511 r. podczas wizyty króla Władysława Jagiellończyka pod dzisiejszym nr. 6 mieszkały jego dzieci.

W 1527 r., aby ugościć odwiedzającego Wrocław przyszłego cesarza Ferdynanda I, połączono kamienice nr 6, 7 i 8 i uczyniono z nich siedzibę dworu. Kiedy w 1577 r. Wrocław odwiedził cesarz Rudolf II Habsburg, w jadalni mieszczącej się w kamienicy radni miejscy złożyli mu hołd.

Gdzie na rowery? Sprawdź u nas!

Spośród licznych właścicieli budynku do najbardziej znanych należy postać Jakuba Bonera. Ów kupiec był właścicielem budynku na przełomie XV i XVI w., czego dowodem są freski z motywami lilii, które znajdowały się w herbie rodowym Bonerów. Warto wspomnieć, że był on synem bankiera króla Zygmunta I Starego - Seweryna Bonera. Podobno to dzięki jego umiejętności pomnażania pieniędzy król mógł sfinansować renesansową przebudowę Wawelu, którą rzesze turystów podziwiają do dziś.

W 1727 w posiadanie budynku wszedł kupiec Samuel Exner, który przebudował go w późnobarokowym stylu. To wówczas na pierwszym piętrze powstała sala z plafonem przedstawiającym Junonę i otaczająca go bogata stiukowa dekoracja sufitu. Z tego okresu pochodzi także pałacowa fasada z balkonowym portalem.

Zobacz nasz przewodnik po Dolnym Śląsku

Podczas wizyty w kamienicy warto zwrócić uwagę na kasetonowe i polichromowane stropy. Ale najciekawsza nie jest wcale zabytkowa wartość, a treść nie zawsze przyzwoitych scenek z życia mieszczan, których można się na nich dopatrzyć.

Swoje złote godło dom zyskał dopiero w pierwszej połowie XVII w. Uśmiechnięte słońce otoczone przemiennie falistymi i prostymi promieniami jeszcze przed wojną przymocowane było do barokowej kraty portalu. Dopiero podczas powojennej odbudowy pozłocono je i umieszczono na fasadzie.

W podziemiach kamienicy Pod Złotym Słońcem znajdziemy mury stojących tu jeszcze w drugiej połowie XII w. dwóch domów mieszczańskich.

**Sprawdź w

KALENDARZU IMPREZ

, co dzieje się w mieście**

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto