Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się zachować, by nie paść ofiarą przestępstwa

Redakcja
W razie ataku gwałciciela najlepiej udać atak padaczki, zwymiotować na siebie lub oddać mocz. Wszystko to może zniechęcić sprawcę.

Codzienne życie przemierzamy, często nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie mogą nas spotkać. Wprawdzie słyszymy bądź czytamy, że kogoś tam zgwałcono, napadnięto czy obrabowano. Póki nie dotyczy to nas osobiście lub kogoś z naszych bliskich, jesteśmy obojętni na sprawy bezpieczeństwa. Czy warto więc poznać proste sposoby na uniknięcie niebezpiecznych zdarzeń? Myślę, że warto.

Dlatego kilkoma takimi sposobami chciałabym z Wami się podzielić. Miałam okazję być na spotkaniu ze specjalistą od spraw codziennego bezpieczeństwa i muszę przyznać, że słuchałam go z otwartą buzią.

Jak uniknąć przemocy?

W Polsce rocznie zdarza się około 2 tys. gwałtów. Z badań wynika, że przestępca na ofiarę gwałtu szybciej wybierze kobietę w spódniczce niż w spodniach. Z kobiet w spodniach szybciej z kolei wybierze w dzień kobietę w czerwonych spodniach, a w nocy w białych.

Idąc do koleżanki na imprezę, na której chcemy występować w spódniczce mini, możemy wybrać się tam w spodniach i na miejscu się przebrać. Tak będzie bezpieczniej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie odwiezienie i zabranie nas z imprezy przez kogoś z rodziców (możemy umówić się na telefon, kiedy mają po nas przyjechać).

W lokalach nie należy zostawiać napojów przy stoliku bez nadzoru. Pewnie słyszeliście o tzw. tabletkach gwałtu, po których traci się na kilka godzin świadomość i sprawca może z nami zrobić co chce.

Wieczorami i w nocy starajmy się nie wracać samotnie do domu. Jeżeli już jesteśmy do tego zmuszeni, to - choćbyśmy musieli nadrobić nieco drogi - nie chodźmy na skróty, a raczej głównymi drogami.

W mieście bezpieczniej jest poruszać się lewym chodnikiem, patrząc w kierunku marszu i prawą stroną chodnika, z dala od fasad budynków. W końcu z bramy  sprawca może nas wciągnąć do środka i obrabować lub zgwałcić.

Co robić w przypadku próby gwałtu?

Gdy już znajdziemy się w sytuacji, w której zaatakował nas gwałciciel, to możemy zastosować następujące sposoby obrony, po których sprawca najczęściej odstępuje od swego zamiaru:

- udać atak padaczki (tu trzeba nieco talentu aktorskiego);
- zwymiotować na siebie podrażniając palcem przełyk;
- oddać mocz, co zniechęca sprawcę;

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zawsze informować rodziców gdzie i w jakim czasie będziemy przebywali, a gdy zmienimy plany, telefonicznie poinformujmy rodziców o tych zmianach.

Ważna  ostrożność i czujność

Warto też wiedzieć, że przestępcy typują swoje przyszłe ofiary rabunku po ubiorze, posiadanych rzeczach (telefon komórkowy, markowy plecak) w takich miejscach jak centra handlowe, środki komunikacji, szkoły, czy kina. Następnie śledzą wypatrzoną osobę i w dogodnym miejscu atakują, dlatego zachowajmy czujność i czasami rozejrzyjmy się wokół siebie.

Zachowując pewne podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień możemy ustrzec się tego, że zostaniemy ofiarą przestępstwa. Pytanie zatem, czy warto przestrzegać tych zasadach, pozostaje retoryczne.


Przeczytaj także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto