Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala ma być Ludowa albo Stulecia

Michał Potocki
Michał Potocki
Dla wrocławian jest to Hala Stulecia lub Ludowa
Dla wrocławian jest to Hala Stulecia lub Ludowa Michał Potocki
Tak sądzą wrocławianie. Zmiana nazwy hali jest mało prawdopodobna.

Niedawno Dawid Jackiewicz z Prawa i Sprawiedliwości ogłosił, że hala znana wrocławianom jako Ludowa lub Stulecia powinna mieć jako patrona księcia Józefa Poniatowskiego.

Hala powstała w latach 1911-12 jako pomnik potęgi Prus i upamiętniała setną rocznicę zwycięstwa wojsk Napoleona pod Lipskiem. W bitwie po stronie wojsk Napoleona śmierć poniósł Poniatowski. Budowlę najpierw nazwano Stulecia, choć potocznie mieszkańcy przedwojennego Wrocławia nazywali ją Ludową. Po przejęciu miasta przez Polaków władze PRL przyjęły właśnie ten człon do nazwy obiektu.

- Na listę UNESCO została wpisana jako Hala Stulecia, ale była też miejscem, gdzie organizowano wiece i manifestacje, dlatego nazywano ją Ludową jeszcze w okresie międzywojennym - przypomina Bronisław Zathey, znany wrocławski przewodnik. - Wydaje mi się, że możemy swobodnie posługiwać się obiema nazwami.

Zapytaliśmy wrocławian, co myślą o nazwie hali przy parku Szczytnickim.

- Jak dla mnie to jest Hala Stulecia - komentuje Michał (zdjęcie główne.) - Tak przyjęło się we Wrocławiu i wśród moich znajomych. Rzadko ktoś mówi jeszcze na nią Ludowa. Ludzie są jednak przyzwyczajeni do Hali Stulecia. Nie widzę sensu zmieniać tej nazwy.

- Nie powinniśmy zmieniać znów nazwy hali - twierdzi Anna, wrocławianka. - Pierwotna nazwa jest odpowiednia. Nie możemy sie wstydzić za okres, w którym powstała. Wydarzenie, na którego cześć została nazwana, nie powinno nam się negatywnie kojarzyć. To, że została wybudowana przez Niemców, jest częścią historii tego miasta. Nie ma się co tego wypierać.
- Hala była przez długi czas Ludowa, a w sumie od niedawna nazywana jest Stulecia, jak na początku powstania - przypomina Łukasz. - Nie wiem, czy Ludowa, kojarząca mi się z komunizmem, czy Stulecia, powiązana z przegraną przez Napoleona bitwą, jest lepsza. Nazwy mi nie przeszkadzają, ale mogłaby się znaleźć ciekawsza. Można o to spytać w referendum czy jakimś plebiscycie wrocławian.
- Najczęściej nazywam ją Halą Ludową. Od dziecka ją jako taką pamiętam - twierdzi Agnieszka, rodowita wrocławianka. - Od niedawna nazywa się ją Stulecia, ale wolę starą nazwę. To jest na tyle rozpoznawalny budynek, że nie zmieniałabym jego nazwy. Jeśli coś jest fajne, to po co to zmieniać.

- Najbardziej adekwatną nazwą jest Hala Stulecia, bo nawiązuje do powodu powstania budowli - ocenia Ewa, studentka Politechniki Wrocławskiej. - Jeśli zmieniłaby się nazwa, ludzie w końcu przyzwyczailiby się do nowej. Jednak powód musiałby być bardzo mocny i sensowny, a ja takiego nie znajduję.

Komentarz odautorski

A gdyby tak nazwać Halę imieniem Napoleona, bo też brał udział w bitwie pod Lipskiem albo Lipską. A może Halą XX wieku, bo wtedy została wybudowana lub Gigantyczną, po przecież mieściła kiedyś ogromne kino. Można wymyślać, ale czy nie łatwiej wrócić do korzeni, przecież nie nazywamy jej Jahrhunderthalle tylko Halą Stulecia.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto