Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Get Kolosalny pokaże wnętrze we Wrocławiu

Redakcja
projekt: Tomasz Broda
Oryginalny pawilon wystawienniczy w kształcie Geta-Stankiewicza stanie w przyszłym roku na placu między ulicami Purkyniego i Bernardyńską.

Jego autorem inny wrocławski artysta, uczeń Geta - Tomasz Broda. Pawilon ma mieć około 6 metrów wysokości i około 16 metrów długości. W środku Geta Kolosalnego znajdzie się wystawa prac zmarłego w 2011 roku Eugeniusza Geta-Stankiewicza, który niedawno otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Get nie życzyłby sobie tradycyjnego pomnika

Początkowo pawilon miał stanąć w Rynku, ostatecznie jednak zdecydowano się na plac, na którym w przyszłości zostanie wybudowane Muzeum Sztuki Współczesnej. Wkrótce zostanie rozpisany przetarg na wykonanie pawilonu. Autor projektu, Tomasz Broda, chce, żeby zewnętrzna warstwa Geta Kolosalnego była wykonana z żywicy, dzięki czemu kolos będzie odporny na różne warunki atmosferyczne.

- Kiedy w ubiegłym roku, niedługo po śmierci Geta, pojawił się pomysł zorganizowania wystawy, w której wzięliby udział jego przyjaciele i uczniowie, okazało się, że brakuje miejsca na taką prezentację. Galerie, do których się zwróciliśmy, odmówiły jej zorganizowania - opowiada Tomasz Broda. - Wtedy pomyślałem o projekcie pawilonu, który by ją pomieścił i stałby się zarazem pomnikiem Geta, a jednocześnie zagrałby z tą konwencją, bo z całą pewnością Get tradycyjnego pomnika by sobie nie życzył.

Broda podkreśla, że Getowi podobały się żarty na temat jego wizerunku.

- Był pierwszą osobą, w którą się wcieliłem, jeszcze na pierwszym roku studiów, kiedy przechadzałem się po mieście z wielką, sterczącą sztuczną marchewą między nogami, jak na jego słynnym plakacie "Boccaccio" - wspomina artysta.

Zobaczymy brzuch Geta Kolosalnego
Wieść o tym dotarła do Geta i wtedy po raz pierwszy zaprosił Brodę do pracowni. Jego pawilon już z daleka będzie sugerował, że nie mamy do czynienia z "normalną" wystawą. Do środka będzie się wchodzić przez brzuch Geta.

- Ten pawilon to też nawiązanie do sposobu, w jaki sztuka Geta funkcjonowała w publicznej przestrzeni - mówi Broda. - Jego wizerunek zdobi kamienicę na placu Solnym, słynna tablica ku czci prostych działań wisi na Jatkach, cała kamieniczka Jaś i działania wokół niej, np. Instytut Gładyszewa to kolejny przykład. Get Kolosalny będzie następnym, mam nadzieję, że mocnym przejawem jego obecności, tym razem w naszej pamięci.

Po otwarciu w pawilonie będzie prezentowana wystawa "Get. A kto to?", przygotowana przez zaprzyjaźnionych z nim artystów. Swój udział zapowiedzieli m.in.: Tadeusz Różewicz, Jan Jaromir Aleksiun, Jerzy Czerniawski, Jan Sawka, Anna Skibska, Paweł Pawlak, Zdzisław Nitka. Kuratorem wystawy jest Barbara Idzikowska, bliska współpracowniczka Geta.

Eugeniusz Get-Stankiewicz
(ur. 14 maja 1942 r. na Wileńszczyźnie, zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu)
artysta, grafik i rzeźbiarz. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie później pracował. W 1995 r. stworzył tzw. Domek Miedziorytnika w kamieniczce Jaś we Wrocławiu, gdzie mieszkał i tworzył. Pozował do rzeźby Murzyna zawieszonej na kamienicy Pod Murzynem na pl. Solnym. Był laureatem wielu nagród, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj też:



Polish Masters we Wrocławiu - bilety


Przystanek Woodstock 2012


Slot Art Festival 2012 - program


Koncert Queen na Rock in Wrocław
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto