Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umarł Getas. Niech Żyje Get. Wystawa Geta-Stankiewicza Otwarta

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
"Linoryt. Umarł Getas. Miedzioryt. Niech żyje. Get" Otwarcie wystawy
"Linoryt. Umarł Getas. Miedzioryt. Niech żyje. Get" Otwarcie wystawy Materiały prasowe
Od 14 maja w Domku Miedziorytnika w kamieniczce Jaś możemy oglądać 80 linorytów wrocławskiego artysty.

Wystawa "Linoryt. Umarł Getas. Miedzioryt. Niech żyje. Get" obejmuje pierwsze grafiki Geta Stankiewicza, a właściwie Getasa, bo tak artysta podpisywał się na początku swoje prace.

Wizyta u brata

- Byłem wczoraj na cmentarzu. Powiedziałem Getowi, że robię jego wystawę. Skrzywił się - mówi Janusz Stankiewicz, starszy brat artysty. - Nie był zadowolony, bo nie lubił wracać do rzeczy, które zrobił, zwłaszcza że już o nich zapomniał. Wyjaśniłem, że Marek mi pomagał, a to przecież jego asystent, więc ostatecznie się zgodził.

Domek Miedziorytnika, znajdujący się w kamieniczce Jaś, gdzie Get-Stankiewicz miał pracownię, dopiero rozpoczyna działalność, ale wiemy już, że w planach są kolejne wystawy.

- Te pierwsze linoryty pokazują, jak Get szukał swojej kreski, cięcia. Będzie można je oglądać co niedzielę - dodaje Stankiewicz. - Teraz dopiero testujemy to miejsce. Przygotowanie kolejnej ekspozycji wymaga czasu.

Prace Geta-Stankiewicza będzie można oglądać przez cztery najbliższe niedziele od godz. 12. do 17. Domek Miedziorytnika zostanie wkrótce przekazany miastu. Docelowo ma być otwarty dla zwiedzających codziennie. Wstęp jest wolny.

To dopiero początek wystaw w Domku Miedziorytnika

- W tej chwili w kolejnych pomieszczeniach, na pierwszym i drugim piętrze, trwają prace remontowe. Otworzymy je za rok - mówi Marek Stanielewicz, kustosz i dawny asystent Geta. - Pierwsza wystawa za miesiąc zostanie zdjęta.

Powierzchnia pomieszczenia, w którym można oglądać prace jest niewielka. Stanielewicz twierdzi, że zmieściłby się w nim stół i dwie siedzące przy nim osoby. Przy okazji wystawy odsłonięto dwie tablice pamiątkowe (w języku polskim i angielskim) na domku od strony kościoła, z tekstem Mirosława Ratajczaka, a zaprojektowane przez Barbarę Idzikowską. W przyszłym roku pojawi się trzecia.

Kolejna ekspozycja, która zostanie zaprezentowana w Domku Miedziorytnika, obejmować będzie prace graficzne studentów z Polski i Europy Wschodniej.

Eugeniusz Get-Stankiewicz

Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Mieszkał i pracował we Wrocławiu, to właśnie w kamieniczce Jaś miał swoją pracownię. Jest m.in. twórcą płaskorzeźby znajdującej się na tej kamieniczce. Zmarł 19 kwietnia 2011. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Czytaj też:



Matura 2012 z CKE

język angielski


Twórz z nami MM Wrocław


Matura 2012 z CKE matematyka


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia

**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umarł Getas. Niech Żyje Get. Wystawa Geta-Stankiewicza Otwarta

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto