Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016: Plany są ambitne. Tylko skąd wziąć na nie pieniądze?

Marta Wróbel
Tak za rok ma wyglądać dawny bar Barbara, siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016
Tak za rok ma wyglądać dawny bar Barbara, siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016 fot. wizualizacje UM
Dwa razy więcej turystów w mieście i dwa razy więcej ludzi uczestniczących w życiu kulturalnym miasta - to główne cele programu Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław stanie się w 2016 roku. We wtorek po raz pierwszy usłyszeliśmy z ust szefa artystycznego Biura Festiwalowego Impart 2016 Krzysztofa Czyżewskiego zarys programu przygotowania i obchodów ESK 2016.

Konferencja prasowa odbyła się w dawnym kultowym wrocławskim barze Barbara przy ul. Kazimierza Wielkiego, przyszłej siedzibie biura. Remont pomieszczenia zacznie się jeszcze w tym roku, a skończy w przyszłym.

Mimo że na razie za wiele pieniędzy na Europejską Stolicę Kultury nie ma (- Liczymy na sponsorów, fundusze miejskie, unijne, z ministerstwa kultury, a nawet Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jeśli chodzi o projekty międzynarodowe - mówi przewodniczący rady programowej ESK, senator Jarosław Obremski), urzędnicy mają ambitne plany: wydać na organizację i obchody ESK 2016 około 180 mln złotych. I sprawić, żeby Wrocław stał się jednym z najważniejszych miast w Europie. Nie zamierzają tego osiągnąć, zapraszając do miasta wielkie gwiazdy, ale dzięki długofalowemu planowi.

- Rok ubiegły był czasem organizacji i wizji programowej ESK, rok bieżący to rok stworzenia w mieście laboratoriów kultury, kolejne lata to m.in. zapraszanie do Wrocławia przedstawicieli innych miast i krajów - powiedział Krzysztof Czyżewski.

Wrocław ma współpracować z 11 miastami, które przegrały z nim dwa lata temu walkę o ESK (m.in. Warszawa, Katowice, Gdańsk), i z Krakowem, który był pierwszą polską stolicą kultury w 2000 roku. Planowana jest też współpraca ze Lwowem, z Sarajewem (za rok będzie honorową stolicą kultury) i hiszpańskim San Sebastian, które wraz z Wrocławiem będzie za trzy lata ESK.

W projekt laboratoriów kultury zaangażowanych jest już około 40 osób z Wrocławia i Dolnego Śląska. Chodzi o to, żeby skupić jak najwięcej ludzi przy konkretnych dziedzinach sztuki jak film, teatr czy literatura, i różnymi działaniami je promować. Szefem laboratorium operowego jest reżyser Michał Znaniecki (ma on wyreżyserować w jednej z dzielnic miasta wielkie widowisko operowe z udziałem mieszkańców Wrocławia), szefem Laboratorium Opowieści jest Marcin Hamkało, a Instytut Grotowskiego pomoże zorganizować wielki festiwal teatralny - Olimpiadę Teatralną. A wszystko to w ramach koncepcji Krzysztofa Czyżewskiego, którą nazwał "deep culture" (z ang. głęboka kultura).

- Deep culture to tylko nasza metoda działania, chodzi o promowanie wartościowej kultury. Ostateczny program ESK 2016 skrystalizuje się jednak dopiero w 2015 roku - przekonywał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Jesienią 2014 roku w Hali Ludowej odbędzie się Kongres Deep Culture: spotkanie przedstawicieli kultur, ministrów kultury i prezydentów miast. Do 2016 roku ma też we Wrocławiu po-wstać placówka badawczo-edukacyjna: Instytut Deep Culture.

Kolejne wydarzenia to: wielka wystawa "Wrocław - Różewicz", którą miasto chce się promować, "Deep City. Nowa Europejska Chorea" - duże widowisko w Hali Ludowej z okazji otwarcia ESK w 2016 roku, powstanie Domu Żywej Opowieści, instytucji promującej literaturę, wystawy poświęcone Pablowi Picassie, powstanie w przyszłym roku wielkiego pawilonu poświęconego Eugeniuszowi Get-Stankiewiczowi (pawilon stanie na placu między ulicami Purkyniego i Bernardyńską). A także wciąż przekładane otwarcie Pawilonu Czterech Kopuł (do 2016 roku), gdzie znajdować się będzie muzeum sztuki współczesnej i Narodowego Forum Muzyki, którego remont na razie stoi pod znakiem zapytania. Rafał Dutkiewicz chce#także, żeby powstały filmy o Wrocławiu, które będą miasto promować - jeden z nich na podstawie którejś z książek Marka Krajewskiego.

Nieoficjalnie wiadomo, że trwa poszukiwania funduszy na te ambitne, choć na razie mało konkretne (bo wciąż wiele wydarzeń nie ma miejsc ani dat) plany.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto