Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża akcja wrocławskiej straży miejskiej. Hulajnogi wyjechały na lawecie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Z wrocławskiego Rynku źle zaparkowane hulajnogi wyjechały na lawetach. Straż miejska tłumaczy, że wywozi na koszt właściciela te porzucone gdzie popadnie, które straszą przechodniów, utrudniają ruch, szpecą okolicę, blokują chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe
Z wrocławskiego Rynku źle zaparkowane hulajnogi wyjechały na lawetach. Straż miejska tłumaczy, że wywozi na koszt właściciela te porzucone gdzie popadnie, które straszą przechodniów, utrudniają ruch, szpecą okolicę, blokują chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe Janusz Życzkowski
Często bardzo ułatwiają życie, bo potrafią mocno przyspieszyć podróżowanie po mieście i przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie, nawet gdy wszystko jest zakorkowane. Z hulajnóg elektrycznych korzysta sporo wrocławian, jednak często pozostawiają je w takich miejscach, że mocno utrudniają życie innym - pieszym czy rowerzystom, a nawet kierowcom w czasie parkowania. Dlatego straż miejska wypowiedziała walkę jednośladom zaparkowanym niezgodnie z przepisami. Wyjeżdżają na lawetach na koszt właściciela!

We wtorkowy (16 maja) wieczór taka akcja strażników miejskich miała miejsce w Rynku. Ze ścisłego centrum miasta wyjechało na lawetach co najmniej kilkanaście źle zaparkowanych jednośladów, które utrudniały życie innym. Jak zatem należy prawidłowo pozostawić hulajnogę?

- Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu wymogu, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m - informuje Straż Miejska we Wrocławiu.

Przy okazji mundurowi przypominają, że kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. A poza tym:

  • Na drodze dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  • Maksymalna prędkość nie może przekraczać 20 km/h.
  • Kierujący jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Wiele osób zastanawia się czy hulajnogista może w ogóle poruszać się po chodniku. Otóż, jak tłumaczą strażnicy miejscy, korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Nowy Aquapark we Wrocławiu! Obejrzyj:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Duża akcja wrocławskiej straży miejskiej. Hulajnogi wyjechały na lawecie [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto