Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląska policja szykuje się do Euro 2012 [wideo]

Arek Gołka
Arek Gołka
Stróże prawa uczą się języków i szkolą z zakresu bezpieczeństwa.

Szkolenie rozpoczęło się w marcu tego roku, a zakończyło w październiku. Kursy przeznaczone były dla wszystkich policjantów, którzy kierują zespołami, dowodzą i koordynują różne działania oraz podejmują decyzje przy zabezpieczeniu imprez masowych. Wszystko po to, by turniej Euro 2012 przebiegł na Dolnym Śląsku jak najspokojniej.


Zobacz logo i strefy kibica na Euro 2012


17 grudnia, w trakcie uroczystej gali w auli gmachu głównego Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118/120, uczestniczący w kursie policjanci, odebrali certyfikaty jego ukończenia.

Wiedza w walce z kryzysem

- Celem tego szkolenia była nauka skutecznej współpracy z urzędami: miejskim, dolnośląskim i marszałkowskim. Doświadczenie to będzie niezbędne przy minimalizowaniu zagrożeń związanych z organizacją mistrzostw - mówi Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji, dawniej szef dolnośląskiej policji. - Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, nasze koncepcje budujemy w oparciu o doświadczenia policjantów z Portugalii, Austrii i Szwajcarii, gdzie odbywały się wcześniejsze edycje europejskiego turnieju piłkarskiego - podkreśla.

Mistrzostwa będą imprezą, jakiej jeszcze u nas nie było. Ze względu na jej skalę, przygotowanie policjantów do 60 dni pracy operacyjnej potrwa łącznie 800 dni. Stróże prawa rozpoczną operację, związaną z zawodami piłkarskimi, już 15 maja 2012 r.

- Jeżeli chodzi o przygotowania, w skali całego kraju mamy 425 zrealizowanych zadań, zaś 363 w trakcie realizacji - dodaje Matejuk. - Ogółem w trakcie turnieju do dyspozycji będziemy mieli 4400 policjantów w związkach taktycznych w czterech miastach-gospodarzach i 17 komend w pełnej gotowości. Ale pamiętajmy, że nie osiągniemy wiele bez odpowiedniej ilości wolontariuszy - dodaje Matejuk.

W projekcie "Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych podczas Euro 2012" brało udział 120 dolnośląskich stróżów prawa, a ukończyło go 118. W trakcie 12 weekendowych zjazdów mieli łącznie 160 godzin szkoleń.

Grono wykładowców i ekspertów stanowili naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, pracownicy policji, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta oraz certyfikowani trenerzy. Projekt został współfinansowany przez Europejskiego Fundusz Spójności w ramach programu Kapitał Ludzki.

dolnośląska policjapolicja Wrocław

- Szkolenie obejmowało warsztaty i ćwiczenia z 20 bloków tematycznych z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania, komunikacji i kryzysu jako zjawiska społecznego - mówi Małgorzata Krynicka, koordynatorka projektu. - W ramach warsztatów uczestnicy musieli tworzyć plany skutecznego reagowania na symulowane sytuacje kryzysowe. Żeby zaliczyć kurs, trzeba było oddać pracę zaliczeniową "Analiza funkcjonowania zespołu w sytuacji kryzysowej na podstawie symulacji". Prawie wszystkim udało się zdać. Pewnie wykładowcy, uczący na co dzień na Uniwersytecie Ekonomicznym, chcieliby mieć zawsze takie wyniki wśród swoich studentów - podsumowuje ze śmiechem.

Pełna mobilizacja

We Wrocławiu, tak samo jak innych miastach-gospodarzach, przygotowanie policji na nowe wyzwania - wiążące się z Euro 2012 - oparte są na trzech filarach. Tworzą one razem Zintegrowany System Bezpieczeństwa.

- Pierwszym filarem jest zasada "3T": troski, tolerancji i tłumienia - przybliża szczegóły Zbigniew Maciejewski, szef dolnośląskiej policji. - Drugim jest zabezpieczenie imprezy, jej obsługa i dbanie o bezpieczeństwo. Natomiast ostatni filar to instytucja policjantów-spottersów, która funkcjonuje m.in. w Niemczech. Będą to stróże prawa, obeznani z piłką nożną i środowiskiem kibiców. Mają za zadanie jawnie współpracować z klubami, organizatorami imprez i przewoźnikami w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa. Nie mają być traktowani przez kibiców jako "ciało obce", lecz jak "swoi ludzie" - wyjaśnia.

W latach 2007-2013 powstaje też projekt pt. "Dolnośląska platforma wymiany informacji". Zakłada on współpracę teletransmisyjną pomiędzy komendą wojewódzką a komendami miejskimi i powiatowymi. W jego ramach ma powstać internetowy posterunek, interaktywna mapa zagrożenia, Mobilne Centrum Monitoringu. Natomiast w grudniu tego roku we Wrocławiu został powołany do życia Wydział ds. Zwalczania Pseudokibiców. 

Zagraniczna współpraca

Na szkoleniu organizowanym dla policjantów zadbano także o specjalistyczne kursy językowe.

- 504 funkcjonariuszy dolnośląskiej policji i 72 Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ma za sobą kurs języka angielskiego, trwający cztery semestry - informuje Zbigniew Maciejewski. - Stróże prawa zakończyli dodatkowo spotkania z dolnośląskimi prokuratorami i sędziami oraz wspólne szkolenia z saksońskimi oddziałami antyterrorystycznymi.

Zarówno dla Polski jak i Ukrainy stosowana jest, narzucona przez UEFA, jednolita koncepcja dbania o bezpieczeństwo. Wrocław jest miastem partnerskim obwodu dniepropietrowskiego, więc dolnośląska policja na bieżąco wymienia doświadczenia z policjantami z tego regionu. Współpracuje też z kolegami z Czech, punkt kontaktowy powstał już w Kudowie-Zdroju oraz z policją niemiecką - z Gorlitz i Drezna.


Czytaj też:

Serwis MoDoZmień swoje drogowe miasto - głosuj!
Zima we Wrocławiu 2010/2011 [serwis specjalny]
Próbny egzamin gimnazjalny
Sylwester we Wrocławiu
Twórz z nami MM Wrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto