Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolina Czystych Energii we Wrocławiu?

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wiadomo już, że we Wrocławiu nie będzie żadnego z trzech węzłów wiedzy Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Jednak nadal mamy szanse na badania.

Politechnika Wrocławska jest częścią konsorcjum, które zostało wybrane do realizacji węzła energetycznego. Polski węzeł wiedzy, na którego czele stoi krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, będzie współpracował z Karlsruhe, Grenoble, Barcelony, Sztokholmu, Eindhoven i Leuven w zakresie zrównoważonej energii.

- Każde państwo przedstawiło problem, którym chce się szczególnie zająć. My zaproponowaliśmy czyste technologie węglowe, bo polska energetyka w 90. proc. jest oparta na węglu - wyjaśniał PAP rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

Hiszpanie będą się zajmować energią słoneczną i wiatrową, Francuzi energetyką jądrową.

Część z badań, które ma rezalizować polska część konsorcjum będzie realizowana właśnie we Wrocławiu. Badania będą przeprowadzane w mającym powstać na ul. Długiej Doliny Czystych Energii.

Władze cieszą się z udziału uczelni w kolejnym projekcie


- Na naszej uczelni będą realizowane zadania z zakresu badania czystych energii, między innymi dotyczące energii jądrowej oraz nowoczesnych technik spalania biomasy - wyjaśnia prof. Tadeusz Więckowski.- Badania z tego zakresu będą o tyle ważne, że Polska ma w planach budowę elektrowni jądrowej.

Udział Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowym projekcie Centrum Badań i Innowacji to zdaniem prof. Więckowskiego wielka szansa dla uczelni i jej wychowanków.

- Studenci politechniki będą mogli brać udział w badaniach w ramach węzła energetycznego - wyjaśnia Więckowski.- Dotyczyć to będzie studiujących  na wydziałach mechanicznym, mechaniczno-energetycznym i chemicznym.

Udzial PWr w węźle wiedzy to szansa dla studentów uczelni


Pieniądze na projekt będą pochodzić w 25 proc. z funduszy Unii Europejskiej, w pozostałej części będą to pieniądze pochodzące od przedsiębiorców, które biorą udział w projekcie. Dariusz Libera Prezes Turon Polska Energia S.A.

Mimo tego, że politechnika jest w jednym z trzech europejskich węzłów EIT+, nadal nieznana jest przyszłość wrocławskiego ośrodka centrum.

Politechinka nadal grozi wycofaniem z inwestycji jeśli nie zostaną spełnione postawione przez nią warunki. 17 grudnia Senat Politechniki Wrocławskiej wystosował " Apel do wspólników Wrocławskiego Centrum Badań EIT+"

- Chcemy mieć realny wpływ na zarząd spółki - wyjaśniał rektor prof. Tadeusz Więckowski.- Poza tym domagamy się realizowania projektów badawczych, których będziemy beneficjentami. W innym wypadku będę zmuszony wystąpić z EIT.


Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto