Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawidenka z Koźlic - zespół, który przenosi echa Bukowiny

Urszula Romaniuk
Większość piosenek śpiewanych przez zespół górali czadeckich z Koźlic pochodzi z rodzinnych stron, czyli dalekiej Bukowiny Rumuńskiej
Większość piosenek śpiewanych przez zespół górali czadeckich z Koźlic pochodzi z rodzinnych stron, czyli dalekiej Bukowiny Rumuńskiej archiwum Dawidenki
Od 25 lat zespół górali czadeckich Dawidenka z Koźlic kultywuje tradycję z rodzinnych stron. Gorąco oklaskiwani są na scenach polskich i zagranicznych przywożąc z nich nagrody

Niedługo 25-lecie istnienia obchodzić będzie zespół górali czadeckich z Koźlic, gmina Gaworzyce - Dawidenka. Powstał, jak wiele innych w rejonie, z potrzeby chwili, umilenia wiejskiego spotkania. Wtedy okazją był Dzień Babci. Pięć pań skrzyknęło się i zaśpiewało kilka piosenek. Podobały się i to był dobry początek. - Dostałyśmy zaproszenie na występ z okazji 1 maja - wspomina Maria Rokaszewicz, założycielka i kierowniczka zespołu.

Wtedy grupa była już liczniejsza. Zaśpiewała i zatańczyła taniec zwany dawidenką i od tamtej pory tak nazywa się sam zespół. A skąd folklor czadecki?
- Większość mieszkańców pochodzi z okolic Tereblacza na Bukowinie Rumuńskiej - wyjaśnia Maria Rokaszewicz. - Staramy się przejąć od starszych i przekazać innym tradycję oraz kulturę przodków - dodaje, ale sama też zapamiętała piosenki z wesel i innych uroczystości, by wzbogacić nimi repertuar.

Jeszcze jakiś czas temu górale czadeccy prezentowali podczas występów także dawniejsze obrzędy, na przykład, pieczenie chleba albo rwanie śloków (czyli starych szmat, by zrobić z nich chodniki i werety, tj. narzuty). Ale dziś nie ma zbyt wielu chętnych do podtrzymania tradycji. W ciągu ćwierćwiecza zespół występował na wielu imprezach w kraju i zagranicą. Zdobywał czołowe miejsce na przeglądach w Legnicy. Przywiózł dwa Brązowe Serca z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku słychać go było m.in., w Kazimierzu Dolnym i w Turczańskich Teplicach na Słowacji, podczas dożynek.

Obecnie Dawidenka liczy trzydzieści osób. To zespół pokoleniowy, a najmłodsi Justynka i Maciuś mają po cztery lata. Wszyscy występują w strojach górali czadeckich, co wyróżnia ich spośród uczestników różnych imprez. Teraz najważniejsze są przygotowania do jubileuszu. Już trwają, choć terminu jeszcze nie ma, bo ten zależy od zakończenia budowy świetlicy wiejskiej w Koźlicach. A potem znów zacznie się praca, próby i przeglądy. Pani Maria myśli już o następcy. A sama chciałaby usiąść na widowni, patrzeć, słuchać i klaskać Dawidence. Przez kolejne 25 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto