Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antybiotyk na HIV, polio i zapalenie wątroby? Przełomowe badania wrocławianki

Redakcja
mat. prasowe
Odkrycie dr Kamili Stokowej-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego może zrewolucjonizować światową medycynę.

Dr Stokowa-Sołtys zbadała zastosowanie antybiotyku o nazwie bacytracyna do wytwarzania preparatów niszczących np. wirusa HIV. Co ważne, ten związek od wielu lat jest stosowany w leczeniu ludzi i zwierząt, w przeciwieństwie do wielu nowych syntetyków. Dotychczas bacytracynę stosowano w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Dzięki badaniom wrocławskich naukowców stary lek może zyskać nowe zastosowanie.

Czytaj: Dokończą laboratorium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ogłoszono przetarg

- Być może dzięki naszemu odkryciu pewnego dnia lekarze będą aplikować pacjentom cierpiącym na infekcje wirusowe antybiotyk - mówi dr Stokowa-Sołtys w wywiadzie zamieszczonym na oficjalnej stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Odkrycie zostało docenione w konkursie "Innowacja jest kobietą" Fundacji Kobiety Nauki, który dr Stokowa-Sołtys wygrała. W uzasadnieniu podkreślano, że odkrycie ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców (skala makro) oraz ma szanse rozwiązać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia”.

Jak podkreśla dr Stokowa-Sołtys, bacytracyna być może zostanie wykorzystana w leczeniu chorób o podłożu wirusowym, np. wirusowego zapalenia wątroby, polio, wirusa opryszczki i HIV. Badaczka zaznacza, że od badań do sprzedaży produktu w aptekach może minąć nawet 15 lat.

Badania przeprowadzono w ramach projektu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed”. W nagrodę dr Stokowa-Sołtys zaprezentuje swoje badania w trakcie XVII Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2014" w Moskwie. Kamila Stokowa-Sołtys pracuje w Zakładzie Chemii Biologicznej oraz współtworzy Zespół chemii bionieorganicznej i biomedycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej informacji o badaniach znajdziecie na stronie UWr.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto