Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZEBRA przedstawia trującą żabę pomidorową

Opowiada Marek Pastuszek, kierownik terrarium wrocławskiego zoo
Żaby pomidorowe zamieszkują tereny w pobliżu stojących zbiorników wodnych
Żaby pomidorowe zamieszkują tereny w pobliżu stojących zbiorników wodnych fot. zoo
Z dwóch występujących na Madagaskarze gatunków żab pomidorowych nasz ogród ma w swojej kolekcji żabę pomidorową południową (Dyscophus guineti). Należy ona do rodziny żab wąskopyskich. Płazy te wzięły swoją nazwę od czerwono-pomarańczowego koloru skóry i przysadzistej postury.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Są to duże żaby prowadzące ziemny tryb życia. Samice są większe od samców - osiągają długość do 11 cm przy masie dochodzącej do 220 gramów, samce osiągają 7 cm długości, a ich masa nie przekracza 50 gramów. Samice od samców różnią się również ubarwieniem. Są one jaśniejsze i często pokryte ciemnymi plamami po bokach ciała. Samce mają bardziej intensywne ubarwienie w odcieniu czerwono-brązowym. Brzuch i podgardle u obu płci są białe. W celu odstraszenia napastnika spłoszone żaby pomidorowe przyjmują postawę obronną - unoszą się na łapach i nabierają powietrza. Wydają się wtedy większe niż są w rzeczywistości. Również czerwona barwa ciała jest sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnych wrogów. Skóra tych płazów zawiera toksyczną substancję działającą drażniąco na napastnika. Kontakt ze skórą tej żaby może wywołać reakcję alergiczną , także u człowieka.

Żaby pomidorowe zamieszkują tereny w pobliżu stojących zbiorników wodnych, bagna i mokradła. Często można je spotkać na plantacjach, na polach uprawnych i w ogrodach. Dzień spędzają zagrzebane w podłożu, a na polowanie wychodzą o zmierzchu. Polują na ślimaki, świerszcze, gąsienice, chrząszcze i inne bezkręgowce.
Do rozrodu przystępują po obfitych opadach deszczu (na Madagaskarze jest to luty i marzec).

ZEBRA - nasza pasiasta przyjaciółka czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Głośne rechotanie samców zwabia samice do płytkich zbiorników wodnych. Samice po połączeniu z samcem składają do wody pakiet zawierający od 1000 do 15000 jaj. Składanie jaj trwa 2 dni. Jaja są bardzo małe: czarne z wierzchu, a białe od spodu. Larwy (kijanki) o długości 5-6 mm opuszczają jaja po 36 godzinach od chwili ich złożenia. Pokarm w postaci mikroorganizmów pobierają filtrując wodę. Po 40--50 dniach, w zależności od temperatury wody i obfitości pokarmu, kijanki przeobrażają się w małe żabki o długości, 8-10 cm i opuszczają wodę. Małe żabki mają ubarwienie żółto-brązowe. Dojrzałość płciową osiągają po roku, a żyją do 10 lat.

Notowała Weronika Skupin

Czytaj też:
*Salamandra - niezdarny płaz wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

*Nutrie - jedne z większych gryzoni (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto