Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Akrobatycznej we Wrocławiu [foto]

Kontrowersyjny werdykt i błąd Polaków na zakończenie mistrzostw.

Najlepsi akrobaci świata zakończyli zmagania w 22. Mistrzostw Świata w Gimnastyce Akrobatycznej. W niedzielę, w ostatnim dniu zawodów po złote medale w parach kobiet sięgnęły Ukrainki, Kateryna Sytnikova i Anastasiya Melnychenko, wyprzedzając Białorusinki i Rosjanki.

W parach męskich najlepszy był duet Edward Upcott - Douglas Fordyce przed faworyzowanymi Konstantinem Pilipchukiem i Alexeyem Dudchenkom z Rosji. Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini.

Kontrowersyjna decyzja na zakończenie

Najbardziej kontrowersyjna decyzja padła w finale czwórek męskich, ostatniej konkurencji mistrzostw. Wygrali Brytyjczycy, wyprzedzając reprezentację Chin o 53 setne punktu. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie.

Decyzja sędziów spotkała się z głośnym sprzeciwem prawie dwutysięcznej widowni zgromadzonej w hali Orbita. Duża część publiczności gwizdała i buczała. Obie ekipy miały widowiskowy program, jednak to reprezentanci Chin dostali owację na stojąco.

Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Akrobatycznej Wrocław 2010Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Akrobatycznej Wrocław 2010

W finale czwórek wystąpili również Polacy, którzy świetnie rozpoczęli ciekawy występ, ale popełnili błąd przy łapaniu wyrzuconego w górę zawodnika, który stracił równowagę i musiał się podeprzeć. Ostatecznie nasi reprezentanci zajęli ostatnie, szóste miejsce w finale. Wcześniej trójka Polek również zajęła szóste miejsce w swojej konkurencji. Dwa lata temu Polska nie miała w ogóle reprezentantów na tym poziomie, dlatego występ naszej drużyny należy uznać za udany.

- Wspaniałe widowisko. Jestem pod dużym wrażeniem - mówi Arkadiusz Szymczak, wiceprezes Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. - W finale czwórek męskich Chińczycy posiłkowali się elementami bardzo widowiskowymi, ale jeśli chodzi o stronę sportową byli ciut słabsi od Brytyjczyków. Ten finał czwórek był godny finału mistrzostw świata. Początek występu polskiej czwórki również był fantastyczny, jednak zachwianie na koszu i podparcie spowodowało dekoncentrację i kolejny błąd. Pamiętajmy jednak, że to są debiutanci na mistrzostwach świata - wyjaśnia.

Show z udziałem Brytyjczyków

Brytyjczycy, którzy wygrali konkurencję czwórek, na razie nie wystąpią w tym składzie na zawodach. Podpisali dwuletni kontrakt z brytyjską wersją programu Mam Talent! i będą dla niego pracować przez najbliższe dwa lata.

Tym razem publiczność w hali Orbita dopisała. Każdego dnia zawodów sprzedano powyżej tysiąca biletów. Polski Związek Akrobatyki Sportowej stara się o zorganizowanie Mistrzostw Świata w skokach na trampolinie w 2014 roku. Możliwe, że wcześniej we Wrocławiu odbędą się Mistrzostwa Europy w skokach na ścieżce i skokach na trampolinie w kwietniu 2012 roku. Zależy to od udzielenia wsparcia imprezie przez władze Wrocławia.

Zdobywcy medali na mistrzostwach we Wrocławiu

Klasyfikację drużynową (do której zalicza się występy wszystkich zespołów wyłącznie z sesji kwalifikacyjnych) wygrali Rosjanie, przed Wielką Brytanią i Ukrainą. Rosjanie wygrali także ogólną klasyfikację. Pozostałe stopnie podium pozostały bez zmian.