18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca nad Wrocławiem (WYŚLIJ ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
We wtorek, 4 stycznia, na prawie trzy godziny Księżyc zasłoni Słońce nad Wrocławiem.Nie będzie to pełne zaćmienie. Ale w kulminacyjnym momencie z normalnie świecącego okręgu zostanie tylko sierp.

- Całe zjawisko rozpocznie się o godz. 8.08. Wtedy naturalny satelita Ziemi zacznie zasłaniać Słońce, tak żeby o godz. 9.29 zakryć je w 80 proc. Potem ponownie zacznie je odsłaniać - tłumaczy prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec zapewnia, że egipskie ciemności, tak jak ma to miejsce podczas całkowitego zaćmienia, Dolnemu Śląskowi nie grożą.

Najgłębsze będzie można zobaczyć w północnej Szwecji, nad brzegami Zatoki Botnickiej, gdzie Księżyc przesłoni aż 86% powierzchni Słońca. Najbliższą Ziemi gwiazdę ponownie w całości będziemy mogli zobaczyć już chwilę przed godz. 11. To czas bardzo wytężonej pracy dla naukowców.

- W trakcie zaćmienia będziemy mogli policzyć precyzyjnie drogę, po jakiej porusza się Księżyc, oraz w jakiej odległości znajduje się on od Ziemi - wyjaśnia profesor. Kolejne zaćmienie takich rozmiarów będzie za pięć lat. A sytuacja kiedy Księżyc całkowicie zasłoni Słońce i w ciągu dnia będzie ciemno, w Polsce nastąpi dopiero w 2135 roku. Zanim zaczniemy oglądać dzisiejsze zjawisko, trzeba pamiętać o paru sprawach.

- Patrzenie bezpośrednio na tarczę Słońca jest bardzo niebezpieczne i może spowodować nawet utratę wzroku - przestrzega prof. Paweł Rudawy. Na obserwację zaćmienia dobrze jest się wybrać na jakąś polanę lub wzniesienie, by nie przeszkadzały nam drzewa. Ważna również jest pogoda. Bo przy bezchmurnym niebie bardzo dobrze zobaczymy zaćmienie. Najlepiej jest je obserwować za pomocą bardzo ciemnego filtra optycznego. Jeżeli jednak nie mamy do niego dostępu, możemy go łatwo zrobić samemu.

- W sklepie z akcesoriami spawalniczymi musimy znaleźć szklaną płytkę, której używa się w maskach spawalniczych. Najlepsza będzie o numerze 13 lub 14 - podpowiada astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na nią dobrze byłoby założyć filtr UV. - Taki zestaw zapewni nam komfort i bezpieczeństwo obserwacji - dodaje.

Zadymioną szybkę, lunetę czy płytę CD naukowiec zdecydowanie odradza. Bo nie zabezpieczą one wystarczająco naszego wzroku przed ostrymi promieniami. W tym roku czekają nas także dwa całkowite zaćmienia Księżyca. Pierwsze nastąpi 15 czerwca, drugie przewiduje się 10 grudnia. Wtedy satelita Ziemi - zamiast srebrnego - nabierze na jakiś czas koloru brunatno-czerwonego.

Koniecznie przyślijcie nam Wasze zdjęcia z zaćmienia słońca na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto