Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek to nie koniec świata. Wrocławianie podpowiadają, jak radzić sobie po wypadku komunikacyjnym

Maciej Mrzygłocki
Piotr Krzyżanowski
2012 był najbezpieczniejszym rokiem na polskich drogach od 37 lat. Policja podaje, że w ubiegłym roku w wypadkach zginęło 3515 osób, ale to wciąż zbyt wysoki wynik na tle całej Europy. By wspomóc poszkodowanych (w 2012 r. było ich ponad 45 000), powstała książka "Jak radzić sobie po wypadku komunikacyjnym?" - pisze Maciej Mrzygłocki.

Lekarz 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką i Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, Andrzej Nabzdyk, który ponad cztery lata temu przeżył wypadek śmigłowca ratunkowego przy autostradzie A4, powtarza, że należy dążyć do uzyskania jaknajwiększej samodzielności i niezależności przez pacjenta. Uważa, że tylko poczucie wolności daje pełną satysfakcję i wiarę w dalsze życie, że nikt nie obiecuje, że będzie łatwo, ale należy walczyć i nie poddawać się.

Gdy stracisz rękę lub nogę
Możemy być ofiarami wypadku, jego sprawcami albo świadkami. Bez względu na formę, udział w wydarzeniu, w którym ktoś zginął lub doznał poważnych obrażeń, wywołuje duży stres i może powodować w nas traumę. Niezależnie o tego, czy w nim uczestniczymy, czy tylko byliśmy jego świadkami, każdy wypadek coś nam odbiera. W najlepszym wypadku zapłacimy spokojnym snem lub odrobiną zdenerwowania. Gorzej jeżeli utracimy rękę lub nogę lub zostaniemy sparaliżowani. Jak sobie z tym poradzić? Na to i inne pytania próbują znaleźć odpowiedź autorzy książki. Fundacja "Teraz Życie" wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy "Przejście" wydała, pod redakcją Barbary Jakimowicz-Klein, poradnik "Jak radzić sobie po wypadku komunikacyjnym"?.

Fundacja pomaga poszkodowanym w wypadku
- Fundacja pomaga ludziom poszkodowanym w wypadkach. Wspieraliśmy ich, kupując sprzęt, dofinansowując rehabilitację. Wpadliśmy też na pomysł tej publikacji - mówi Ryszard Krygier, prezes fundacji "Teraz Życie". - Ludzie często nie potrafią sobie poradzić po wypadku, nie wiedzą, co mają dalej robić. W naszej książce chcieliśmy wyraźnie pokazać, że są instytucje, które chętnie wyciągają pomocną dłoń, ale również przestrzec przed pijawkami czekającymi tylko na prowizje od wypłaconego ubezpieczenia - dodaje.

Znajdziemy w niej między innymi odpowiedzi na często zadawane pytania, takie jak: Dlaczego nie wolno bagatelizować naszych obrażeń po kolizji? Jak ważna jest nasza rehabilitacja po wypadku? Dlaczego czasem warto jest skorzystać z porad psychologa, a nawet psychiatry i nie wstydzić się tego? I oczywiście jak starać się o zadośćuczynienie? Dobrą radą wspomogą nas ofiary wypadków, w tym Andrzej Nabzdyk, który stracił nogę, niosąc pomoc innym, Joanna Kuczwara, która w wyniku dachowania samochodu doznała uszkodzenia kręgosłupa czy Dominika Janek, która odprowadzając synka do przedszkola, została potrącona przez kierowcę na przejściu dla pieszych.

Udziel pierwszej pomocy - liczą się sekundy
Obowiązkiem prawnym, a przede wszystkim moralnym każdego z nas jest udzielenie doraźnej pomocy wszystkim ofiarom wypadków. Najważniejsza jest oczywiście sprawna organizacja. Często od tego, jak szybko wezwiemy ambulans lub śmigłowiec i jak bardzo precyzyjnych informacji udzielimy odpowiednim służbom, zależy życie i zdrowie poszkodowanych.

Czym jest numer ICE
W publikacji tej znajdziemy nie tylko najważniejsze informacje, jak udzielić fachowej pomocy i jak postępować w razie wypadku. Autorzy podkreślają również, jak ważne jest zabezpieczenie własnego bezpieczeństwa, co należy posiadać w wyposażeniu auta i co warto dokupić, a także czym jest numer ICE (eng. In Case of Emergency). Dowiemy się też, czego możemy, a wręcz powinniśmy oczekiwać od służb ratowniczych.

Pomoc dla rannych w wypadku
Ranni w wypadkach często nie zdają sobie sprawy z tego, że po wyleczeniu wciąż potrzebują pomocy, a czasem po prostu boją się jej szukać. Kiedy uświadamiają sobie problem, najczęściej nie wiedzą, gdzie udać się po wsparcie. Psychologowie zwracają uwagę na to, iż osoby na skutek traumatycznego przeżycia, jakim jest wypadek, często zamykają się w domu, odcinają od ludzi. Zdarza się, że boją się wyjść na zewnątrz, boją się środków lokomocji, boją się nawet najbliższych, wycofują się z życia towarzyskiego. Są to objawy stresu pourazowego.

Doktor nauk medycznych Zbigniew Mazurczyk tłumaczy w poradniku, jakie zaburzenia natury psychicznej mogą się pojawić (a pojawiają się nawet w 45 procentach przypadków) i oczywiście jak sobie z nimi radzić. Najważniejsze to nie tracić ducha. Istotne jest też, by po wypadku wcześnie skorzystać z pomocy osób najbardziej wykwalifikowanych czyli psychologa lub psychiatry (najlepiej specjalizującego się w tych dziedzinach). Na pewno nam to nie zaszkodzi, a może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pourazowych zaburzeń stresowych.

Rehabilitacja po wypadku jest ważna
Za najgroźniejsze następstwa wypadków uznawane są urazy głowy i mózgu, a także kręgosłupa. Są one przyczyną licznych zmian w naszym zdrowiu i odgrywają ogromną rolę w późniejszym życiu. Rehabilitacja oczywiście nie jest ani łatwa, ani nie potrwa kilka dni i aby odniosła skutek, wymaga od nas cierpliwości i ciężkiej pracy. Szczególnie jeśli chcemy, by nowa sytuacja nie przerosła nas fizycznie i psychicznie.

- Tłumaczymy, że nie warto czekać na jałmużnę i pomoc tylko nauczyć się żyć i przystosować do nowej sytuacji - mówi Ryszard Krygier.

W książce znajdziemy liczne porady jak wrócić do fizycznej formy. Znajdziemy tu opisy ćwiczeń, a także miejsca, w które możemy pojechać, by nasz powrót do zdrowia był szybszy, a co ważniejsze bardziej efektywny. Pamiętajmy jednak, że wielkim błędem będzie próba radzenia sobie na własną rękę. Warto skorzystać z porad specjalisty, by sobie (bądź komuś) ułatwić powrót do zdrowia.

Odszkodowanie po wypadku
Pamiętajmy, że każdy z nas ma też swoje prawa. Jeśli ulegliśmy wypadkowi, możemy starać się o zadośćuczynienie. Podstawą prawną do żądania odszkodowania za szkody wywołane wypadkiem jest art. 415 kodeksu cywilnego: "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia." Odpowiedzialność cywilną za kierowców wyrządzających szkody zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu. Ustawa stanowi, iż poszkodowany ma prawo żądać od ubezpieczyciela pokrycia wszelkich szkód wyrządzonych na ciele i mieniu, które są następstwami wypadku. Znajdziemy tu liczne informacje i przykłady, kiedy możemy się ubiegać o odszkodowanie i jakie prawa nam przysługują (Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych). Dowiemy się też, kto nam w tym wszystkim pomoże.

Weź poradnik - za darmo
Poradnik "Jak radzić sobie po wypadku komunikacyjnym?" pod redakcją Barbary Jakimowicz-Klein, wydany przez Fundację "Teraz Życie" wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy "Przejście", można otrzymać bezpłatnie na SOR-ze w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką przy ul. Rudolfa Weigla 5 we Wrocławiu, a także w CREATOR Sp. z o.o., mieszczącym się przy ul. Lotnicza 37. Egzemplarz możemy oczywiście otrzymać również w siedzibie Fundacji "Teraz Życie", ul. Pretficza 21/B1, po uprzednim kontakcie telefonicznym (numer telefonu do Fundacji: 693 232 609).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wypadek na Obwodnicy Trójmiasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto