Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 – każdy głos jest ważny

Reklama
Reklama
Reklama
Jeszcze w tym miesiącu odbędą się wybory samorządowe. 16 listopada każdy wyborca będzie miał okazję do oddania głosu na wybranego przez siebie kandydata, który zajmie stanowisko na jednym ze szczebli władzy samorządowej. Tegoroczne wybory różnią się pod pewnym względem od poprzednich. Na czym polega różnica oraz kogo będziemy wybierać? Kto i gdzie może głosować? I dlaczego jest to ważne dla nas samych?

Wybory samorządowe do gminy bez progu

Wybory samorządowe odbywają się co cztery lata. Tegoroczne jednak po raz pierwszy odbędą się zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, czyli ustawy, które weszła w życie 5 stycznia 2011 roku. Podstawową różnicą jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do wyborów na radnych do rady gminy. System ten będzie obowiązywał w prawie wszystkich gminach, z wyłączeniem 66 największych miast na prawach powiatu. Tam bowiem, zamiast czterech kart do głosowania (na radnych do rady gminy, na radnych do rady powiatu, radnych do sejmiku wojewódzkiego i na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), wyborcy otrzymają trzy karty. Będą to karty do głosowania na radnych do rady miejskiej, radnych do sejmiku wojewódzkiego oraz na stanowisko prezydenta miasta. Zwycięzcą w wyborach na radnego do rady gminy będzie ten kandydat, który otrzymał najwięcej głosów. Jego komitet nie musi też uzyskać żadnego progu wyborczego, by kandydat ten mógł otrzymać mandat.

W wyborach na najwyższe stanowisko w wyborach samorządowych, czyli na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zwycięzcą jest ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę głosów. Z tego względu organizowana jest również ewentualna druga tura wyborów 30 listopada 2014 roku. Do niej przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów w pierwszej turze. Nie ma w tym przypadku znaczenia frekwencja.

Kto  może zostać wyborcą?

Każda osoba pełnoletnia, która jest obywatelem polskim może uczestniczyć w wyborach samorządowych. Musi pojawić się w odpowiednim lokalu wyborczym, przydzielonym do jej miejsca zamieszkania. Jeśli wyborca mieszka w innym miejscu niż jest zameldowany, może wpisać się na odpowiednią listę wyborców, po udowodnieniu właściwego adresu stałego zamieszkania. Nie można głosować na kandydatów ze swojego okręgu wyborczego, będąc w innym mieście. Wyjątkiem jest pobyt w szpitalu, domach opieki społecznej oraz zakładach karnych, czy aresztach śledczych. Osoby niepełnosprawne oraz po 75 roku życia mogą głosować przez pełnomocnika. Należy jednak wtedy do 6 listopada złożyć wniosek o sporządzenie odpowiedniego aktu w urzędzie gminy. Niepełnosprawni mogą także głosować korespondencyjnie, jednak termin zgłaszania takiego zamiaru minął w październiku.

Głosowanie jest ważne

Każdy powód, by to zrobić jest ważny. Dla jednych może to być możliwość rozliczania i swobodnego krytykowania wybranych przez siebie władz, a dla innych powodem do głosowania może być duży wpływ, jaki dzięki temu mamy na otoczenie oraz sprawy, które dotyczą nas bezpośrednio. Wybierając konkretnego kandydata, wybieramy jego pomysły. Znając ich pomysły oraz możliwości, możemy zrobić wiele dobrego dla Wrocławia,  a nawet dla całego województwa dolnośląskiego. A przecież pomysły naszych kandydatów http://wybory.platforma.org/kandydaci/dolnoslaskie/ mogą być naszymi pomysłami. Jeśli zależy nam na czystszych ulicach, głosujmy na radnego do rady miasta Wrocław, który ma rozwiązanie tego problemu. Jeśli zależy nam na zabytkach, głosujmy na radnego do sejmiku województwa wielkopolskiego, który także jest ich miłośnikiem. Nawet jeden głos się liczy i ma ogromna wartość. Dlatego warto głosować.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto