Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie tramwaje znów będą całe niebieskie bez białych pasków [ZDJĘCIA]

Weronika Skupin
Rok 2008. Niebieski ogórek, czyli konstal 102Na
Rok 2008. Niebieski ogórek, czyli konstal 102Na Michał Pawlik
Po wrocławskich szynach mknęły do niedawna jedynie biało-niebieskie tramwaje. Teraz spotyka się też takie malowane całkowicie na niebiesko. Czy to powrót do tradycyjnych "niebieskich tramwajów" z piosenki Marii Koterbskiej, które mkną przez Sępolno, Zalesie i Krzyki? Okazuje się, że powód jest bardziej prozaiczny.

Do niedawna całkiem niebieskich tramwajów we Wrocławiu nie było. Konstale znamy z szerokich białych pasów namalowanych po boku. Niektóre z nich (105N) malowano na biało od połowy (od linii okien). Także protramy malowano na niebiesko-biało, a gdy do Wrocławia trafiły skody 16T (jeżdżą głównie na liniach 6 i 7) zamówiono podobne malowanie. Jedynie najnowsze skody są niebiesko-srebrne z kolorowymi paskami, ale i tak wpisują się w dwubarwną kolorystykę.

Ostatnio jednak coraz częściej widuje się całkowicie niebieskie starsze modele tramwajów. Konstale czy protramy mają zamalowane białe paski na karoserii. Dlaczego się je przemalowuje? – Część naszych tramwajów jest wykorzystywana jako nośniki reklamowe. Zgodnie z umowami z reklamodawcami, po zdjęciu reklamy mają oni obowiązek przywrócić powierzchnię pojazdu do stanu pierwotnego. Wtedy jeśli jest to konieczne malują pojazd ponownie, ale w taki sposób, by trzymać się kolorystyki niebieskiej z ewentualnymi białymi akcentami – mówi Agnieszka Korzeniowska z MPK. Białe elementy nie oznaczają jednak, że musi być to koniecznie pasek określonej grubości. Tramwaj może być właściwie cały niebieski, a w praktyce każdy po zdjęciu reklamy i przemalowaniu może wyglądać zupełnie inaczej.

Nie istnieje żaden dokument określający sposób malowania tramwajów. Nie ma wzorów ani nawet jednego ustalonego odcienia koloru niebieskiego. – Trzymamy się jedynie tradycyjnej, niebieskiej barwy, która stała się już symbolem wrocławskich tramwajów i do której przyzwyczaili się mieszkańcy. Dodajemy też czasem białe paski – wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska.

Wrocław zamówił jednak nowe tramwaje marki Pesa Twist w całkowicie niebieskiej kolorystyce, choć do wyboru było też malowanie z białymi paskami: poziomymi, czy skośnymi. – To nowoczesne tramwaje z prostą linią, które estetyczniej będą wyglądać pomalowane jednolicie, na ciemnoniebiesko – wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska. O kolorystyce obradowała komisja przetargowa, a ostateczną wersję podpisał zarząd spółki.

Jednolicie niebieskie malowanie sprawia mniej problemów z odtworzeniem koloru nadwozia po wypadkach. Taniej i szybciej polakierować cały element na jeden kolor. Natomiast zamawiając tramwaje MPK może sobie wybrać dowolny kolor bez ponoszenia dodatkowych opłat za różne wzorki i paski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto