Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wrocławski Festiwal Szachowy zakończony (LISTA ZWYCIĘZCÓW)

JU, IP
- Liczyłem, że dobrze mi pójdzie, ale nie spodziewałem się, że wygram cały turniej, a tym bardziej, że zdobędę normę na arcymistrza - powiedział po turnieju Kamil Dragun. fot. materiały prasowe organizatora
VII Międzynarodowy Turniej Polonii Wrocław zakończył tegoroczny Wrocławski Festiwal Szachowy. Rozgrywki w prestiżowej grupie A wygrał młody mistrz międzynarodowy Kamil Dragun, który wysoką formą zaskoczył doświadczonych rywali (np. gruzińskiego arcymistrza Davida Arutiniana), a w nagrodę, oprócz pucharu, otrzymał drugą normę arcymistrzowską (do tytułu brakuje mu jeszcze jednej).

- Liczyłem, że dobrze mi pójdzie, ale nie spodziewałem się, że wygram cały turniej, a tym bardziej, że zdobędę normę na arcymistrza. Tym wynikiem jestem zaskoczony, ale też bardzo szczęśliwy – powiedział Dragun, który w dziewięciu rundach zdobył 7,5 pkt. Drugie miejsce zajął Gruzin Arutinian (6,5 pkt.), który wcześniej wygrał XXI Memoriał Adolfa Anderssena, a trzecie zajął mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych Kacper Piorun. Najlepsza wśród kobiet była Białorusinka Tatiana Kasparova (4,5 pkt.).

Nagrody dodatkowe otrzymali: Polonista Oskar Wieczorek (najlepszy zawodnik do rankingu 2300 pkt.) i Karol Ulanowski (najlepszy zawodnik do rankingu 2100 pkt.). Ten sam zawodnik otrzymał dodatkową nagrodę za największą różnicę między rankingiem własnym, a uzyskanym w czasie turnieju. Najlepszym juniorem był Litwin Tomas Laurusas (5,5 pkt.).

W grupie B (ranking do 2100 pkt.) zwyciężył Litwin Andrius Rimeikis (7,5 pkt.), drugi był Rosjanin Taras Tkachev (7 pkt.), a trzeci Polak Aleksander Stańkowski (6,5 pkt.). Tuż za podium uplasował się najlepszy wrocławianin Krzysztof Kanicki, a piąty był Polonista Przemysław Piotrowski. Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Andrzejewska (6 pkt. i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej). Nagrody dodatkowe otrzymali: Oliwia Kiołbasa (najlepsza zawodniczka do rankingu 1800 pkt.), Litwin Sergej Gucaga (najlepszy zawodnik do rankingu 1600 pkt.) i wrocławian Franciszek Sernecki (najlepszy junior do lat 14).