Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Zobaczcie, jak zmieni się dawne targowisko na Zielińskiego. Co tam będzie? (WIZUALIZACJE)

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Budynek w miejscu targowiska będzie miał sześć kondygnacji
Budynek w miejscu targowiska będzie miał sześć kondygnacji Czora & Czora
Kiedyś kwitł tam handel, a w ostatnich latach plac po targowisku straszył swoim wyglądem. Teraz wszystko wskazuje na to, że prace budowlane na placu przy ul. Zielińskiego w końcu ruszą. Oto szczegóły.

Na terenie jednego z największych targowisk we Wrocławiu, przy ul. Zielińskiego powstanie gmach Sądu Apelacyjnego. Targowisko działało do 2013 roku, kiedy to kupcy przenieśli się do nowego Pasażu Zielińskiego przy ul. Swobodnej. Gmina przekazała to miejsce Skarbowi Państwa pod budowę nowego obiektu Sądu Apelacyjnego, który ma być większy od tych znajdujących się przy ul. Energetycznej i Powstańców Śląskich.

Nowy budynek z pięcioma kondygnacjami naziemnymi

Nowy budynek ma mieć powierzchnię wynoszącą ponad 9,4 tys. metrów kwadratowych, z czego ponad 6 tys. m kw. będzie użytkowa. Składać się będzie z pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Wykonawca będzie musiał wybudować m.in. parking, oświetlenie i chodniki oraz włączyć je do istniejących ulic: Zielińskiego, Piłsudskiego i Kolejową. Czeka go także odwodnienie terenu, wybudowanie sieci prądowych i ciepłowniczych a także dbanie o teren zielony na terenie kompleksu i wokół niego.

Pierwotnie za projekt architektoniczny miała odpowiadać pracownia Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska, ale po oprotestowaniu przetargu, ostatecznie wybrano projekt, który powstał w Pracowni Architektoniczna Czora & Czora.

Ponad trzy lata na prace budowlane

Wznoszenie konstrukcji miało rozpocząć się przed dwoma laty, ale z powodów proceduralnych – związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę – dopiero pod koniec ubiegłego roku ogłoszono przetarg, który miał wyłonić wykonawcę gmachu.

Kwota, jaką przewidziano przeznaczyć na całą inwestycję to ponad 92,5 mln złotych. W przetargu wystartowały trzy firmy i jedno konsorcjum. 25 czerwca jako wykonawcę wybrano Mirbud, wyceniające prace na 73,7 mln. Na realizację zadania będzie mieć 38 miesięcy od daty podpisania umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto